Farklı giriş kavitesi tasarımlarının kök kanal dolgusunun kalitesi üzerine etkisinin mikro-bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Effect of different access cavity designs on the quality of root canal filling: a micro-computed tomography study
- Tez No: 669977
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELÇİN TEKİN BULUT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Farklı Giriş Kavitesi Tasarımlarının Kök Kanal Dolgusunun Kalitesi Üzerine Etkisinin Mikro-Bilgisayarlı Tomografi ile Değerlendirilmesi Amaç: Bu çalışmanın amacı; çekilmiş insan mandibular molar dişlerinde farklı giriş kavitesi tasarımlarının kök kanal dolgusunun kalitesi üzerine etkisinin mikro-bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: 24 adet çekilmiş insan mandibular molar dişi rastgele üç farklı gruba şu şekilde ayrıldı (n=8): grup 1, geleneksel endodontik giriş kavitesinin uygulandığı dişler (GEGK), grup 2 konservatif endodontik giriş kavitesinin uygulandığı dişler (KEGK) ve grup 3 truss endodontik giriş kavitesinin uygulandığı dişler (TEGK). Ilk mikro-BT taraması dental işlemlerden önce yapıldı. Kök kanalları Reciproc (VDW, GmbH, Munich, Germany) enstrümanları kullanılarak temizlendi ve şekillendirildi. Örneklerin ikinci mikro-BT taraması yapıldı. Gruplar kendi içerisinde kök kanal dolgu yöntemi açısından Lateral Kompaksiyon (LK) ve Tek Kon (TK) olarak iki alt gruba ayrıldı (n=4). Giriş kaviteleri Cavit G (3M ESPE, Seefeld, Germany) ile kapatılıp, dişler 24 saat 37 °C' de %100 nemde bekletildi. Örneklerin üçüncü taraması gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Effect of Different Access Cavity Designs on the Quality of Root Canal Filling: A Micro-Computed Tomography Study Aim: The aim of this study is to evaluate the effect of different access cavity designs on the quality of root canal filling with micro-computed tomography in extracted human mandibular molars. Material and Method: 24 extracted human mandibular molar teeth were randomly divided into three different groups (n=8) as follows: group 1, teeth prepared with traditional endodontic access cavity (GEGK); group 2, teeth prepared with conservative endodontic access cavity (KEGK); group 3, teeth prepared with truss endodontic access cavity (TEGK). First micro-ct scans of the teeth performed before dental procedures. Root canals were cleaned and shaped with Reciproc (VDW, GmbH, Munich, Germany) instruments. The second micro-CT scan of the samples was performed. Groups were divided into two subgroups in terms of root canal filling method (n=4) as Lateral Condensation (LK) and Single Cone (TK) techniques. The access cavities were filled with Cavit G (3M ESPE, Seefeld, Germany) and samples were stored at 37 °C for 24 hours in a 100% humidity. The third screening of the samples was performed.