Obez, kilolu ve normal bireylerde hdl alt gruplarında serum paraoksonaz aktivitesi
Serum paraoxonase activity in hdl sub-groups in obese, weight and normal individuals
- Tez No: 665299
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞENEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Obez, kilolu ve sağlıklı erişkin bireylerde çöktürme yöntemi ile HDL alt gruplarını izole etmek, total HDL kolesterol ile birlikte bu alt gruplarda kolesterol konsantrasyonunu ve HDL3 alt grubunda paraoksonaz 1 (PON-1) aktivitesini ölçmek ve kullanılan yöntemin performans özelliklerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışma grubunu yeni tanı alan 71 obez hasta ile 40 kilolu ve 30 sağlıklı kontrol oluşturdu. Kan örnekleri hasta ve kontrol grubunda sabah aç olarak alındı. HDL3 kolesterol (HDL3-K) tayini için heparin-Mn-dekstran sülfat yöntemi kullanıldı. Süpernatanda kalan HDL3-K miktarı, direkt HDL-K yöntemiyle tayin edildi. HDL2-K düzeyi HDL-K'den HDL3-K'nın çıkartılmasıyla hesaplandı. HDL3 PON-1 aktivitesi spektrofotometrik olarak ölçüldü. HDL3 dışı PON-1 aktivitesi de total HDL PON-1 aktivitesinden HDL3 PON aktivitesi çıkartılarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The aims of this study are the isolation of HDL-C subgroups by using precipitation method, determination of paraoxanase-1 (PON-1) activity in total HDL cholesterol, HDL subgroups and HDL3 cholesterol and evaluate the performance of method used PON-1 activity. Materials and Methods: The study population consist of new diagnosed obese (n=71), overweight (n=40) and normal (n=30) subjects. Fasting morning blood samples were taken in all study groups. Heparin mangan sulphate precipitation method were used to determine HDL3 cholesterol (HDL3-C) concentrations. HDL3-C concentrations in supernatant were determined by using HLD-C methods. HDL-2 concentrations were calculated with the subtraction of HDL3-C from total HDLC. HDL3 PON-1 activity were determined using spectrophotometric method. PON-1 activitiy except HDL3 were calculated with subtraction of HDL3 PON-1 activity from total PON-1 activity.