İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinde tehlike algılarının incelenmesi
Investigation of hazard perceptions in occupational health and safety trainings
- Tez No: 665310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET PİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kazalar, Mühendislik Bilimleri, Education and Training, Accidents, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İş sağlığı ve güvenliğine verilen önem artmasıyla beraber iş güvenliği eğitimlerine verilen önem de artmıştır. İş güvenliği eğitimlerinin daha verimli olması iş kazası ve meslek hastalıklarını önlemede atılabilecek en önemli adımdır. Bu çalışmada, iş güvenliği eğitimlerinin veriminin arttırılması amacıyla aynı sayıda ve benzer nitelikte 50'şer kişiden oluşan 3 çalışma grubuna farklı yapıdaki eğitimler uygulanmıştır. İlk gruba ofis ortamında işe özel eğitim, ikinci gruba çalışma ortamında işe özel işbaşı eğitimi, son gruba hem ofis ortamında işe özel eğitim hem de çalışma ortamında işe özel işbaşı eğitimi verilmiştir. Eğitimler sonrasında personellere çoktan seçmeli sınav yerine içeriğinde işe özgü tehlikeleri barındıran infografik çizim anketler uygulanmıştır. İnfografik çizim anketi ile personellerin tehlike algılarının farklı yapıdaki eğitimlere göre değişimi analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizinde SPSS 22.0 programından faydalanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, işe özgü eğitim ile işe özel işbaşı eğitiminin birlikte verildiği karma eğitimin, diğer iki eğitim türüne göre personellerin tehlike algısının arttırılmasında daha olumlu yönde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, özel olarak eğitime tabi tutulması gereken gruplar demografik özelliklere göre sınıflandırılmıştır. İnfografik çizim anketi ile yapılan sınavın çoktan seçmeli sınava göre daha tutarlı sonuçlar vermesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
With the increasing importance given to occupational health and safety, the importance given to occupational safety training has also increased. More efficient occupational safety training is the most important step that can be taken to prevent occupational accidents and diseases. In this study, in order to increase the efficiency of occupational safety trainings, trainings in different structure were applied to 3 working groups consisting of 50 people with the same number and similar quality. The first group was given job-specific training in the office, the second group was given job-specific toolbox training in the working area, and the last group was given both job-specific training and job-specific toolbox training. After the training, infographic drawing surveys containing job-specific dangers were applied to the staff instead of multiple-choice exams. With the infographic drawing survey, the change in the hazard perceptions of the personnel according to the different trainings was analyzed. SPSS 22.0 program was used in the statistical analysis of the data obtained in the study. According to the results of the analysis, it was concluded that coeducation was more effective in increasing the danger perception of the personnel compared to the other two types of education. Also, the groups that need to be specially trained are classified according to their demographic characteristics. It is expected that the exam conducted with the infographic drawing survey will give more consistent results than the multiple-choice exam.