Lineer olmayan kesirli sınır değer problemlerinin çözümlerinin varlık sonuçları
Existence results of solutions for nonlinear fractional boundary value problems
  1. Tez No: 665315
  2. Yazar: SONGÜL BATİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA YÖRÜK DEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş bölümü dışında bu tez esas olarak üç bölümden oluşmaktadır. İkinci bölümde, tezin geri kalan kısmında kullanılacak olan temel tanım ve teoremlerin ifadeleri verilmiştir. Üçüncü bölümde, lineer olmayan kesirli sınır değer problemlerinin pozitif çözümlerinin varlık sonuçları gösterilmiş ve sınır değer problemine Avery Peterson sabit nokta teoremi uygulanmıştır.Son bölümde ise yapılan çalışmadan faydalanarak elde edilen bilgilerin bir sonucu verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis essentially consists of three chapters expect the introduction part. In the second chapter, the expressions of basic definitions and theorems which will be used in the rest of the thesis are given. In the third chapter, existence results of positive solutions for nonlinear boundary value problems are established and Avery Peterson fixed point theorem is applied to the boundary value problem. In the last chapter, a result of the information obtained from the study is given.