Hemşirelerde meslektaş dayanışması ve etkileyen faktörler
Colleague solidariy of nurses' and affecting factors
  1. Tez No: 515837
  2. Yazar: MELTEM AĞIRMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
HEMŞİRELERDE MESLEKTAŞ DAYANIŞMASI VE ETKİLEYEN FAKTÖRLER ÖZET Bu çalışma, hemşirelerde meslektaş dayanışmasını ve meslektaş dayanışmasına yönelik görüşlerine etki eden faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki çalışmanın evrenini, İstanbul İli Anadolu yakasında Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu'na bağlı olarak hizmet veren bir eğitim araştırma hastanesinde Ekim-Aralık 2017 tarihleri arasında çalışan 376 hemşire oluşturmuştur. Çalışmanın örneklemi, evren belli olduğu durumda örneklem hesaplama formülüne göre hesaplanmış ve 197 hemşire örnekleme dâhil edilmiştir. Veriler, demografik özelliklere yönelik anket formu ve Uslusoy tarafından (2010) geliştirilmiş olan Hemşirelerde Meslektaş Dayanışması Ölçeği (HMDÖ) ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı-yüzdelik hesaplamaları, Kruskal Wallis testi, t testi ve Anova testleri kullanılmıştır. Çalışmaya katılan hemşirelerin %50,3'ünün meslekte çalışma yılının 1-5 yıl olduğu, %28,9'unun çalıştığı birimde olmaktan memnun olmadığı, %71,6'sının mesleki örgütlere üye olmadığı, %51,3'ünün meslektaşlarından gerekli mesleki desteği görmediğini ifade ettiği ve %21,8'inin hemşirelik mesleğinde dayanışma olduğunu belirttiği saptanmıştır. Hemşirelerin HMDÖ'nden aldıkları genel puan ortalaması 93.87±3,06'dır. Hemşirelerin yaş grubu, öğrenim durumu, kardeş sayısı, memleketleri, çalıştıkları birim, çalıştıkları birimi tercih nedeni, mesleki örgütlere üye olma durumu ve hemşirelikte dayanışma olması konusundaki görüşleri ile HMDÖ genel toplam puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COLLEAGUE SOLIDARIY OF NURSES' and AFFECTING FACTORS This study was carried out in order to determine the factors affecting the views of colleagues in the nurses. Descriptive cross-sectional nature and the universe of the study, the Ministry of Health in the Anatolian side of Istanbul province under the authority of an educational research hospitals, serving as Turkey Public Hospitals between employees dated October-December 2017 has created 376 nurses.The sample of the study was calculated according to the sample calculation formula when the universe was evident and 197 nurses were included in the sampling. The data were obtained by a questionnaire for demographic characteristics and by the Colleague Solidarity of Nurses' Scale (CSNS) developed by Uslusoy (2010). In the evaluation of the data, number-percentage calculations, Kruskal Wallis test, t test and Anova tests were used. 50.3% of the nurses participating in the study were 1-5 years in the profession, 28.9% were not satisfied with the unit they were working in, 71.6% were not members of professional organizations, 51.3% support and 21,8% stated that it is solidarity in nursing profession. The overall score of the nurses from the CSNS is 93.87 ± 3.06. There was no statistically significant difference between nurses' age group, education level, number of siblings, country of origin, unit of work, unit of work, unit membership of professional organizations and opinion about having solidarity in nursing and overall general score of CSNC (p>0,05).