Pulmoner hipertansiyondeğerlendirmesinde ileri görüntülemeteknikleri: 2 boyutlu speckleekokardiyografi, strain ve strain rate
Advanced imaging tecniques in the evaluation of pulmonary hypertension:2 dimensional speckleechocardiography, strain and strain rate
  1. Tez No: 665543
  2. Yazar: TAHİR BEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHANGİR KAYMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Pulmoner hipertansiyonda(PH) sağ ventrikül (RV) fonksiyonunun değerlendirilmesi prognostik etkilerinden dolayı önemlidir. Konvansiyonel ekokardiyografi kronik PH'da kötü seyri öngörmede RV fonksiyonunu değerlendirmede kullanılmaktadır. Ancak, RV' nin kompleks anatomisinden kaynaklanan bazı kısıtlılıkları mevcuttur. Kronik PH'lı ve RV işlevleri bozulmuş hastalarda iki boyutlu strain ( speckle tracking ) ekokardiyografi (2 DSE) ile RV deformasyonunun diğer ekokardiyografik, klinik, hemodinamik ve prognostik paremetrelerle ilişkileri araştırılmıştır. Metod: Çalışmaya sağ kalp kateterizasyonunun 48 saati içinde ekokardiyografisi yapılan 35 kronik PH hastası (K: 17, E: 18, yaş: 43,2± 15,9), kontrol grubuna ise 33 sağlıklı gönüllü (K: 16, E: 17, yaş: 43,6±13,1) alındı. Standart ekokardiyografi ve 2DSE incelemelerinin yanı sıra, plasma brain natriüretic peptide (BNP) seviyesi, 6 dakika yürüme mesafesi (6 DYM) ve NYHA fonsiyonel sınıfı da incelendi. Sağ ventrikül fonksiyonu için seçilen ekokardiyografik parametreler sırasıyla şunlardı; trikuspid annular plane sistolik excursion (TAPSE), triküspit lateral annülüs doku Doppler hızı (St), sağ ventrikül myokardiyal performans indeks (MPI), triküspit yetersizliğinden (TY) hesaplanan pulmoner arteriyel sistolik basıncı (PABs), vena kava inferiordaki solunumsal varyasyon (VCIrv). İki boyutlu speckle tracking yöntemi ile RV global strain ve RV serbest duvarının ve interventriküler septumun pik sistolik longitudinal strain ve strain rate'i bazal, mid ve apikal segmentlerinden ölçüldü. Bulgular: Tüm PH'lı hastalarda RV longitudinal pik strain ve strain rate değerleri normal kontrol grubundakilere göre anlamlı olarak düşüktü.
Özet (Çeviri)
Novel echocardiographic techniques in the assessment of pulmonary hypertension: 2D speckle echocardiography, strain and strain rate imaging Aim: Comprehensive evaluation of right ventricular function in patients with chronic pulmonary hypertension (PH) is important due to its prognostic effects. Conventional echocardiography is used to predict adverse outcomes in chronic PH, however there is some limitations of its use because of complex geometry of the right ventricle(RV). We aimed to investigate correlation between paremeters of tissue deformasyon imaging those studied with 2-D speckle echocardiyography and other echocardiograpic, clinical, hemodynamic and prognostic parameters in patients with chronic PH having impaired RV performance. Method: Study grup comprised of 35 patients with chronic PH (F:17, M:18, age:43,2± 15,9) and 33 healthy controls. Echocardiyography including strain and strain rate imaging was performed within 48 hours of the right heart catheterization of patients. In addition brain natriüretic peptide (BNP),6 minute walk distance (6MWD) and NYHA class were also assessed. Conventional echocardiographic parameters of RV function were as follow: tricuspid annular plane systolic excursion (TAPSE) , tissue Doppler velocity of lateral annulus (St), myocardial performance index (MPI) of RV, pulmonary artery systolic pressue estimated from tricuspid regurgitation (PAPs), respiratory variation in vena cava inferior diameter (VCIrv). Global strain of the RV, pik 7 sistolik longitudinal strain and strain rate of RV free wall and interventricular septum(IVS) at base, mid and apical segments respectively were assessed with 2-D speckle echocardiyography( DSE). Results: RV strain and strain rate were lower in patients in comparison to controls.