Sağlık hizmetlerinde çalışan, sağlık meslek mensupları ile diğer meslek mensuplarının fiili hizmet süresi zammının farklı uygulanmasının ve özlük haklarındaki farklılaşmanın değerlendirilmesi
Healthcare worker, health professionals and other professions actual service period of its members different application and personal rights assessment of difference
  1. Tez No: 796480
  2. Yazar: CANSU BAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKMEN DERDİYOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Gerçekleştirilen çalışmada; literatür ve mevzuat taraması yapılarak ve ikincil veri kullanılarak; sağlık meslek mensubu sayılan ve insan sağlığı için koruyucu, teşhis, tedavi ve rehabilite edici hizmetlerde kamu veya özel sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışan sağlık meslek mensupları ile diğer meslek mensuplarının unvanları, özelikle emeklilik özlük haklarındaki farklı uygulamalar değerlendirilmiş; bu alandaki yasal düzenlemelere eleştirel akademik katkı sağlanmıştır. Bu şekilde, sağlık hizmetlerinde çalışan, sağlık meslek mensupları ile diğer meslek mensuplarının, sağlık çalışanlarından sağlık bilimleri lisansiyeri mezunlarından, meslek yüksekokulu sağlık teknikeri mezunlarından, sağlık meslek lisesi sağlık teknisyeni mezunlarının bir kısmının fiili hizmet süresi zammından yararlanamaması sonucu özlük haklarındaki mağduriyetin giderilmesine; dolayısıyla sağlık çalışanlarının özlük haklarında eşitliğin sağlanmasına, katkı sağlanmıştır. Sağlık meslek mensupları ile diğer meslek mensupları ile ilgili mevcut yasal düzenlemelerde, sağlık çalışanlarından sağlık bilimleri lisansiyeri mezunları, meslek yüksekokulu sağlık teknikeri mezunları ile sağlık meslek lisesi sağlık teknisyeni mezunlarının bazılarının fiili hizmet süresi zammından yararlanamaması özlük haklarındaki mağduriyeti ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca; sağlık meslek mensuplarından fiili hizmet süresi zammından yararlananlarda ise; bir takvim ayı içerisinde otuz gün sigorta prim yatmasına rağmen bu çalışanların fiili hizmet süresi hesabında bir ayda en fazla yirmi altı gün fiili hizmet süresi zammı kapsamında çalışabilecekleri değerlendirilmiş olması yıllık izin, sağlık izni, ulusal bayram ve genel tatil günleri izinleri, kurs ve eğitim süreleri geçirilen sürelerin fiili hizmet süresi kapsamında değerlendirilmemesi hak kaybına sebep olduğu görülmüştür. Sağlık çalışanlarının herhangi bir ayrım yapılmaksızın fiili hizmet zammı kapsamına alınması özlük haklarında yaşanan mağduriyeti gidereceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study; The titles of healthcare professionals and other professionals, who are considered healthcare professionals and who work in public or private healthcare institutions and organizations for preventive, diagnostic, therapeutic and rehabilitative services for human health, will be evaluated. Healthcare professionals and other professionals working in the Health Services will be evaluated, and it has been observed that some of the health care workers, graduates of health sciences graduates, graduates of vocational school health technicians and health technicians from health vocational high schools, could not benefit from the actual service period increase and suffered from their personal rights. Moreover; In those who benefit from the actual service period increase from health professionals; Although the insurance premium is paid for thirty days in a calendar month, it is considered that these employees can work within the scope of the actual service period increase for a maximum of twenty-six days in a month in the calculation of the actual service period, annual leave, health leave, national holidays and general holidays leaves, course and training periods are spent. It has been seen that not evaluating the periods within the scope of the actual service period causes loss of rights.