Turistlerin tatil kararlarında sosyal medyanın etkisi: İstanbul'u ziyaret eden Ortadoğulu turistler üzerinde bir araştırma
The effect of social media on tourists' holiday decisions: A study on Middle Eastern tourists visiting istanbul
- Tez No: 881871
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günümüzün dijital olarak bağlantılı dünyasında, sosyal medya hayatımızın çeşitli yönlerini değiştirdi ve turizm endüstrisi bundan nasibini almıştır. Turizm sektöründe Facebook, Instagram, Twitter ve YouTube gibi sosyal medya platformları, gezginler, Turizm acenteleri ve destinasyonlar için vazgeçilmez bir zaruret haline gelmiştir. Dolayısıyla gün geçtikçe Sosyal medya platformları, dünya çapındaki uluslararası ve yerel seyahat acenteleri keza konaklama işletmeleri içinde de çok büyük bir önem kazanmaktadır. Turizm işletmelerin, mükemmeliyet ve başarıyı elde etmesi ve rekabet gücünü arttırmak adına, tüm hizmetlerinde yenilikçi olması gerektiğini ve bunun yanı sıra sosyal medyadaki son trendlere takip etmeleri zorunda oldukları söylenebilmektedir. Sosyal medya platformları, zengin içerik ve kolay bilgi erişimi sumasıyla turistlerin Tatil yeri seçimi ve nihai kararları tercihlerinde büyük bir katkıda bulunmaktadır. Bu Araştırmada, Türkiye'nin en çok turist ziyaret edilen illerinden olan İstanbul ili araştırma evreni olarak belirlenmiş ve 310 Ortadoğulu turistlerin ile anket yapılmıştır. Değerlendirmeye alınan verilerin istatiksel analizleri için SPSS programı yardımıyla analiz edilmiştir. Çalışmada, sosyal medyanın turistlerin tatil kararlarında yüksek bir öneme sahip olduğunu ortaya çıkmıştır. Ayrıca Sosyal medya kullanımı ile tatil yeri, seyahat acentesi ve konaklama işletmesi seçimi arasında güçlü ve pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan Orta doğulu turistlerin tatil kararları alma sürecinde, sosyal medya aracılığıyla tatil yerleri, seyahat acenteleri ve konaklama işletmeleri hakkında araştırmalar yapma, bilgi edinme, yorumlar okuma, deneyimleri paylaşma, fotoğraf ve video paylaşma gibi aktivitelerle pozitif bir etkileşimde bulunduğu gözlemlenmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlara istinaden, İstanbul'u ziyaret eden Ortadoğulu turistlerin örnek olayı bağlamında Turistlerin tatil kararlarındaki sosyal medyanın üzerinde etkili olduğunu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's digitally connected world, social media has transformed various aspects of our lives, and the tourism industry has not been exempted. In the tourism sector, social media platforms such as Facebook, Instagram, Twitter, and YouTube have become indispensable necessities for travelers, tourism agencies, and destinations. As a result, social media platforms have gained immense importance not only on a global scale but also within local travel agencies as well as accommodation establishments. It can be said that tourism businesses need to be innovative in all their services and, in addition, they must keep up with the latest trends on social media to achieve excellence, and success, and increase their competitiveness. Social media platforms contribute significantly to tourists' destination choices and final decisions due to their rich content and easy access to information. In this study, Istanbul province, one of the most visited cities by tourists in Turkey, was determined as the research population, and a survey was conducted with 310 Middle Eastern tourists. The statistical analyses of the data under consideration were conducted using the SPSS program. The study revealed that social media significantly influences tourists' holiday decision-making. Additionally, a strong and positive relationship was found between the use of social media and the selection of holiday destinations, travel agencies, and accommodation establishments. It was observed that Middle Eastern tourists participating in the research actively interacted with social media during the process of making holiday decisions, engaging in activities such as researching, acquiring information, reading reviews, sharing experiences, and sharing photos and videos. Based on the results obtained in the study, it was determined that social media has a significant influence on tourists' holiday decisions in the context of the sample case of Middle Eastern tourists visiting Istanbul.