Havayollarında ekip planlama ve ekip planlarında değişikliğe neden olan faktörler üzerine bir havayolunda araştırma
- Tez No: 665721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TALİP AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Havayolu sektörü sürekli büyüyen, rekabet düzeyi yüksek bir sektördür. Havayolları yakın ve uzak çevre unsurlarını dikkate alarak destinasyon sayısı ve uçuş frekansı bazlı stratejik planlamalar yapmaktadırlar. Bu nedenle havayollarında ekip planlama departmanı, örgütsel amaçların etkin ve verimli bir şekilde gerçekleştirilmesinde önemli bir yere sahiptir. Ekip planlama departmanı, havayolunun kısa ve uzun vadede ihtiyaç duyduğu ekip kaynağını hesaplamakta, ekip planlarını ve plan değişikliklerini yapmaktadır. Havayollarında en uygun sayıda ve nitelikte ekip kaynağına sahip olması; gereksiz maliyet artışlarına neden olmayacak, ekiplerin moral ve motivasyonunun artmasıyla hizmet kalite düzeyini artıracak ve örgütsel amaçların etkin ve verimli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayacaktır. Havayollarında ekip planlarında değişikliğe neden olan faktörler; sağlık raporu ve mazeret bildirimi, boş gün değişikliği, ekip talepleri, yedek ekip planlaması, tarifeli - tarifesiz uçuşlar, ofis planlamaları, eğitim planlaması ve operasyonel durumdan kaynaklı olarak sıralanmaktadır. Araştırmanın birinci amacı, özel bir havayolunun ekip planlarında 2018, 2019 ve 2020 yıllarının tüm aylarındaki değişiklik sayılarını kıyaslamaktır. Araştırmanın ikinci amacı ise ekip planlarında değişikliğe neden olan faktörlerin 2018, 2019 ve 2020 yıllarının Mart ve Temmuz aylarının değişim oranlarını kıyaslamaktır. 2018 ve 2019 yıllarında ekip planlarında yapılan değişiklik sayıları benzerlik göstermektedir. Değişikliğe neden olan faktörlerden; tarifeli – tarifesiz uçuşlar ve operasyonel durumlardan kaynaklı olanlarda benzerlik göstermemiştir. Bunların dışındaki faktörlerde benzerlik göstermiştir. 2018 ve 2019 yıllarına göre Covid-19 salgınının yakın ve uzak çevre unsurlarını dolayısıyla havayollarını çok olumsuz etkilediği 2020 yılında ekip planlarında yapılan değişiklikler, sayısal ve değişikliğe neden olan faktörlerin dağılımı açısından oransal olarak benzerlik göstermemiştir. Havayolları; ekip planlarındaki değişiklik sayısını, havayolunun yakın ve uzak çevre unsurlarından ve insan faktöründen dolayı sıfıra indiremese de bu araştırma, değişikliğin daha az gerçekleşmesine katkı sağlayabilecektir. Bununla birlikte ekip planlarındaki değişiklik sayılarının ve neden olan faktörlerin dağılımının bilinmesi, ekip planlama departmanı çalışanlarının öngörülü olmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The airline industry is a constantly growing and highly competitive industry. Airlines make strategic plans based on the number of destinations and flight frequency, taking into account the task and general environmental factors. For this reason, the crew planning department in airlines has an important place in the effective and efficient realization of organizational goals. The crew planning department calculates the crew resource that the airline needs in the short and long term, and makes crew's plans and changes on these plans. Having the most appropriate number and quality of crew resources in airlines; It will not cause unnecessary cost increases, it will increase the level of service quality by increasing the morale and motivation of the crew, and will ensure the effective and efficient realization of organizational goals. Factors that cause changes in crew plans in airlines; health report and excuse notification, free day change, crew requests, stand by crew planning, scheduled - unscheduled flights, office planning, training planning and operational status. The first aim of the study is to compare the number of changes in the crew plans of a private airline in all months of 2018, 2019 and 2020. The second aim of the study is to compare the change rates of the factors that caused the changes in the crew plans in March and July of 2018, 2019 and 2020. The number of changes made in the crew plans in 2018 and 2019 are similar. In the factors which are causing the change; there was no similarity between scheduled and unscheduled flights and those arising from operational conditions. Other factors were similar. Compared to 2018 and 2019, the changes in the crew plans in 2020, when the Covid-19 pandemic affected the task nad general environmental elements, thus the airlines, very negatively, and the changes in the crew plans did not show similarity in terms of numerical and the distribution of the factors that caused the change. Since airlines cannot reduce the number of changes in crew plans to zero due the airline's task and general environment elements and human factors, this research will contribute to less change. In addition, knowing the number of changes in team plans and the distribution of factors that will cause them will ensure that crew planning department employees are predictive.