Nazofarengeal karsinom tanılı hastalarda sağkalımı etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of factors affecting survival of patients with nasopharyngeal carcinoma
- Tez No: 665738
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZUHAT URAKÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve Amaç: Nazofarengeal karsinom (NFK), yeni teşhis edilen kanserlerin sadece %0.6'sını oluşturan, nazofarenksin epitel tabakasından kaynaklanan bir malignitedir. Biz bu çalışmada; NFK tanılı hastalarda tedavi yanıtı ve sağkalımı etkileyen faktörleri araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Bu çalışmada Ocak 2010-Mayıs 2020 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji polikliniğine başvuran 18 yaş üstü, nazofarenks kanser tanılı, ayaktan tedavi alan veya yatırılan hastalar retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya alınan hastaların ortalama, genel sağkalım süreleri ve bu süreleri etkileyen tanı anındaki hasta özellikleri, laboratuvar değerleri, tedavi modaliteleri araştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda nazofarenks kanser tanılı 76 hastanın verileri analiz edildi. Hastaların ortanca yaşı 46 (18-84) ve ortalama görülme yaşı 45 olarak tespit edildi. Hastaların 18'i (%23,7) kadın, 58'i (%76,3) erkekti. 50 yaş altı hasta sayısı 39 (%51,3), 50 yaş ve üstü hasta sayısı 37 (%48,7) olarak tespit edildi. Hastaların ortalama izlem süresi 44 ay, ortanca izlem süresi 28 ay olarak saptandı. Hastaların 25'i (%32,9) ölü, 51'i (%67,1) hayattaydı. Kaplan-meier analizi sonucu ortalama sağkalım süresi 108 (st sapma 10,2; CI:88,1-128,2) ay olarak bulundu. Ortanca (median) sağkalım süresine ulaşılamadı. Yapılan istatistiksel analiz sonucu ileri evrenin, tanı anındaki BMI düşüklüğünün ve LDH değerinin yüksekliğinin sağkalımı olumsuz etkilediği bulundu. Sonuç: Nazofarengeal karsinomda sağkalımı etkileyen prognositik faktörlere bakıldığında bizim çalışmamızda; hastanın tanı anındaki LDH düzeyi, tanı anındaki BMI ve tanı anındaki evresi olmak üzere 3 önemli prognositik faktör bulundu. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Nazofarengeal karsinom, prognositik faktör, sağkalım
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Nasopharyngeal carcinoma (NPC) is a malignancy arising from the epithelial layer of the nasopharynx. NPC constitutes 0.6% of newly diagnosed cancers. In this study, we aimed to investigate the factors affecting treatment response and survival in patients with NPC. Material and Methods: In this study, patients with NPC who applied to Dicle University Medical Faculty Medical Oncology Clinic between January 2010 and May 2020 were examined. Patients over 18 years of age were included in the study. In the study, the overall survival times of the patients and the clinical and laboratory factors and treatment modalities affecting these periods were investigated. Results: In our study, data of 76 patients diagnosed with nasopharyngeal cancer were analyzed. The median age of the patients was 46 years (18-84) and the mean age was 45 years. Eighteen (23.7%) of the patients were female and 58 (76.3%) were male. The number of patients under 50 years of age was 39 (51.3%), and the number of patients 50 years and over was 37 (48.7%). The mean follow-up period of the patients was 44 months, and the median follow-up period was 28 months. 25 of the patients (32.9%) had died and 51 (67.1%) were alive. Kaplan-meier analysis revealed mean survival time of 108 (SD 10.2; CI: 88.1-128.2) months. The median survival time was not reached yet. It was determined that advanced stage disease, low BMI at the time of diagnosis and high LDH value statistically negatively affected survival. Conclusion: In our study, three important parameters such as LDH level, BMI and stage were observed prognostic factors affecting survival in nasopharyngeal carcinoma. KEYWORDS: Nasopharyngeal carcinoma, prognostic factors, survival