Farklı beyazlatma ajanları ve farklı cila sistemlerinin nanofil kompozit reçinenin yüzey pürüzlülüğüne ve renk değişikliğine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of different bleaching agents and different polishing systems on the surface roughness and color change of nanofil composite resin
  1. Tez No: 665755
  2. Yazar: EZGİ ERDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN DÖRTER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmanın amacı; cila işlemi uygulanan ve uygulanmayan kompozit yüzeylerin çay ve kahve solüsyonunda renklendirilmesinden sonra ofis tipi beyazlatma ajanlarının yüzey pürüzlülüğü ve renk değişimi üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Filtek Ultimate (3M ESPE, St. Paul, MN, ABD) kompozit materyalinden 8 mm çapında ve 2 mm yüksekliğinde toplam 108 adet örnek hazırlanmıştır. 3 ana grup oluşturulup gruplardan biri cilalanmadan bırakılmış, diğerleri Sof-Lex (3M ESPE) disklerle veya OneGloss (Shofu, Kyoto, Japonya) lastiklerle cilalanmıştır. Daha sonra tüm gruplar 1 hafta boyunca çay veya kahve solüsyonunda bekletilmiştir. Renklendirme işleminden sonra örneklere Opalescence Boost (Ultradent, Utah, ABD) veya Opalescence Quick (Ultradent) ofis tipi beyazlatma ajanları birer hafta arayla toplam 2 seans uygulanmıştır (n=9). Ciladan sonra ve beyazlatmadan sonra profilometre kullanılarak aritmetik yüzey pürüzlülüğü (Ra) değerleri hesaplanmıştır. Örneklerdeki renk değişimi spektrofotometre yardımıyla ciladan sonra, renklendirmeden sonra ve beyazlatmadan sonra olmak üzere üç aşamada ölçülerek hesaplanmıştır. Elde edilen iki renk değeri arasındaki fark ΔE formülüyle bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of office-type bleaching agents on surface roughness and color change after the composite surfaces unpolished and polished systems are colored in tea and coffee solution. A total of 108 specimens of 8 mm diameter and 2 mm height were prepared of the Filtek Ultimate (3M ESPE, St. Paul, MN, USA) composite resin. 3 main groups were created and one of the groups was left unpolished, the others were polished with Sof-Lex (3M ESPE) discs or OneGloss (Shofu, Kyoto, Japan) rubbers. Then all groups were immersed in tea or coffee solution for one week. After the discoloration process, Opalescence Boost (Ultradent, Utah, USA) or Opalescence Quick (Ultradent) office-type bleaching agents were applied for a total of 2 sessions, one week interval (n=9). Arithmetic surface roughness (Ra) values were calculated using the profilometer after polishing and after bleaching. The color changes of the samples were measured three times using a spectrophotometer: after polishing, after discoloration, after bleaching. The difference between two shades was calculated using the ΔE formula.