Halk ozanı Muharrem Coşkun ve eserlerinin derlenmesi
Folk poet Muharrem Coşkun and compilation of his works
  1. Tez No: 665758
  2. Yazar: KADİR YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. ADNAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Türk Dili ve Edebiyatı, Music, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Performans Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalgı-Ses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışmada, günümüzün yaşayan ozanlarından, Muharrem Coşkun ve onun eserlerinin derlenmesi konusu ele alınmıştır. Ozanın eserlerinin, kültürel mirasımıza kazandırılması ve gelecek kuşaklara aktarımı amaçlanmıştır. Birinci bölümde, çalışmanın amacı, önemi, yöntemi, hedefleri, konusunda bilgi veren bir giriş yazısına yer verilmiştir. İkinci bölümde, âşıklık – ozanlık geleneğinin tarihçesi, bunun içerisinde de geçmişten günümüze bu geleneğin gelişimi ve değişimine yer verilmiş, her dönemin önemli âşıklarından örnek isimler belirtilmiştir. Ayrıca, âşıkların toplum içerisindeki önemi ve rolü gibi konulara değinilmiştir. Daha sonra tarihsel bilgilere sırtını yaslayan bir tanım kısmına yer verilmiş ve bölümün sonunda da âşık olmanın etmenleri ve aşamaları konusu ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, halk ozanı Muharrem Coşkun hakkında bilgiler verilmiş, bu bağlamda, çocukluktan şimdiki olgunluk dönemine kadar olan hayatı, kendisi ile yapılan görüşmeden dikte edilerek aktarılmıştır. Çalışmamızın dördüncü bölümünde, Muharrem Coşkun'un eserlerine yer verilmiş, müziği olan eserleri ve müziği olmayan eserleri olarak iki başlıkta incelenmiştir. Özellikle müziği olan 47 eserin ortaya çıkış sebeplerine, dikte edilen notalarına ve eserlerin tespit edilen temel özelliklerine yer verilmiştir. Buradaki eser sıralamasında derleme tarihleri dikkate alınmıştır. Müziği olmayan 48 eseri ise ikinci başlıkta alfabetik sıra ile belirtilmiştir. Tüm eserlerin halk edebiyatı açısından hangi nazım türüne ait olduğu bir tablo halinde belirtilmiştir ve bölümün sonuna eklenmiştir. Çalışmamızın sonuç ve değerlendirme kısmında, âşıklık – ozanlık geleneğinin günümüz koşullarındaki durumuna değinilmiş olup Muharrem Coşkun'un eserlerinin bu bağlamda katkısına yer verilmiştir. Ekler kısmında ise ozanın el yazısına, kendisinin fotoğraf örneklerine, etkilendiği kişiler hakkında bilgilere ve bir cd ile ses kayıt örneklerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study Muharrem Coşkun, one of today's living poets, and the compilation of his works are discussed. It is aimed to make his works as a cultural heritage and to transfer them to future generations. In the first chapter, an introductory article gives information about the purpose, im-portance, method, and goals of the study. In the second chapter, the history of minstrelsy - poetry tradition, the development and the change of this tradition from the past to the present are mentioned, and examples of important minstrels from each period are given. In addition, issues such as the importance and role of minstrels in society are mentioned. Then, a definition part that rests on historical information is included and at the end of the chapter, the factors and stages of being a poet are discussed. In the third chapter, information about the folk poet Muharrem Coşkun is given, and in this context, his life from childhood to present maturity is dictated by the inter-view with him. In the other part of this chapter, the people that affected the poet and his dialogue with these people are reflected. In the fourth part of our study, the works of Muharrem Coşkun are included and examined under two titles as composed works and non-composed works. In particu-lar, the reasons for creating of 48 composed works, their dictated notes, and the basic characteristics of the works are included. The compilation dates have been taken into account in the list of works here. The 40 uncomposed works are indicated in alphabe-tical order in the second title. In the conclusion and evaluation part of our study, the status of the minstrelsy - po-etry tradition in today's conditions is mentioned and the contribution of Muharrem Coşkun's works in this context is included. In the annexes, the handwriting of the poet, photographs of himself and sound recording samples with a CD are included.