Kadın girişimcilerin bireysel katılım yatırımcılığı (Melek yatırımcılık) algısı ve yatırım niyetlerine etki eden unsurların belirlenmesi: Konya hizmet sektörü örneği
Determining the Angel Investment perception of women entrepreneurs and the factors affecting their investment intent: The case of Konya service sektor
- Tez No: 665759
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN CAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma Anadolu'da faaliyet gösteren kadın girişimcilerin Bireysel Katılım Yatırımcılığı (Melek Yatırımcılık) konusuna yönelik algılarını belirlemek ve yatırım niyetlerine etki eden unsurları tespit etmek amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma teknikleri kullanılmıştır. Bu kapsamda Konya'daki 13 kadın girişimciden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak veri toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak 21 sorudan oluşan mülakat formu kullanılmıştır. Formda bulunan ilk 6 soru katılımcıları tanımak ve tanımlamak, kalan 15 soru ise katılımcıların BKY (melek yatırımcılık) hakkındaki görüşleri ile yatırım niyetlerine etki eden unsurların tespitine yönelik sorulmuş sorulardır. Elde edilen veriler betimsel analiz tekniği ile incelenmiş ve daha sonra yorumlanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre katılımcıların büyük çoğunluğu BKY (melek yatırımcılık) hakkında hiçbir bilgiye sahip değillerdir. Katılımcıların tamamına yakını yatırım niyeti ile bir girişimci aramamış ve yine tamamına yakını yatırım talep etme niyeti taşıyan bir teklif almamıştır. Kadın girişimcilerin çoğunluğu yatırım için mevcut koşulların uygun olmadığını düşünmektedirler. Yatırım yapacak olsalar yatırım için başvuran kişide en çok“yetkinlik”ve“azim”özelliklerini aramaktadırlar. Yatırım yapmak istemedikleri kişilik tipleri olarak ise“tutarsız, ”tembel“ ve ”kötü ahlaklı" özelliklere sahip kişiler ön plana çıkmaktadır. Yatırım yapmak için insan sağlığına zarar verecek ve toplum tarafından hoş karşılanmayacak ürünler haricinde özel bir beklenti içinde olmayan kadın girişimciler hedef kitle ayırımı da yapmamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
This research has been prepared to determine the perceptions of women entrepreneurs operating in Anatolia on Individual Participation Investment (Angel Investment) and to determine the factors that affect their investment intentions. Qualitative research techniques were used in the study. In this context, data were collected from 13 women entrepreneurs in Konya using semi-structured interview technique. An interview form consisting of 21 questions was used as a data collection tool. The first 6 questions in the form are about identifying the participants, and the remaining 15 questions are asked to determine the participants' opinions on angel investment and the factors that affect their investment intentions. The obtained data were analyzed with the descriptive analysis technique and then interpreted. According to the obtained results, the majority of the participants don't have any knowledge about angel investment. Almost all of the participants didn't look for an entrepreneur with the intention of investing, and almost all of them didn't receive an offer with the intention of demanding investment. The majority of women entrepreneurs think that the current conditions aren't suitable for investment. If they are to make an investment, they mostly seek the qualities of“competence”and“perseverance”in the person applying for investment. As the personality types they don't want to invest; people with“inconsistent”,“lazy”and“bad moral traits”come to the fore. They don't have a special expectation to invest, except for products that will harm human health and willn't be welcomed by the society. They do not differentiate between target audience.