Yabancılara Türkçe öğretiminde yazılı düzeltici dönütlerin kullanımı: Öğretmen ve öğrenci tercihleri
Use of written corrective feedback in teaching Turkish to foreigners: Teacher and student preferences
- Tez No: 665803
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN YÜKSEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, Türkçe öğretimi alanında yabancılara yönelik yazılı düzeltici dönütlerin kullanımına ilişkin öğretmen ve öğrencilerin görüş ve tercihlerini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada, yazılı düzeltici dönüt, sınıf içi yazılı söylem çözümlemesinin bir parçası olarak kabul edilmiştir. Felsefesi ve farklı yaklaşımları ile söylem çözümlemesi, bu çalışmanın literatür taramasının ilk bölümünde gözden geçirilmiştir. Yazılı düzeltici dönütler hakkında bilgi verildikten sonra veri toplama süreci başlamıştır. Araştırmanın verileri öğretmen ve öğrencilere çevrimiçi olarak gönderilen anket yoluyla elde edilmiştir. Veriler, 63 öğretmen ve 171 öğrenci tarafından doldurulan çevrimiçi bir anket yoluyla elde edilmiştir. Öğrenci grubunu çeşitli kurslara B1 seviyesinde Türkçe öğrenen öğrenciler oluşturmaktadır. Anket, Hendrickson (1978) tarafından önerilen düzeltici geribildirime ilişkin beş temel soruyu araştıran 27 soruyu içermektedir. Araştırmanın verileri SPSS 20 kullanılarak çözümlenmiştir. Önce öğretmenlerin ve öğrencilerin düzeltici dönütlere verdikleri yanıtlara ilişkin betimsel istatistikler hesaplanmış, ardından ana dil grupları ve öğretmen-öğrenci yanıtları arasındaki istatistiksel anlamlılık incelenmiştir. Toplanan veriler ışığında öğretmen ve öğrenci cevaplarının çoğunlukla uyumlu olduğu görülmüştür. Anadil grupları arasında zaman zaman farklılık olsa da cevapların büyük ölçüde uyumlu olduğu görülmüştür. Bu çalışmanın sonuçlarına göre öğrenci ve öğretmenlerin yazılı düzeltici dönütleri faydalı buldukları sonucuna varılmıştır. Her iki grubun da dilbilgisi hatalarının düzeltilmesine öncelik verdiği ve içerik hatalarının en az düzeltilmesi gerektiğine inandığı görülmüştür. Her iki grup da öğretmenin hatalarını düzeltme konusunda hemfikir bir görünüm sergilemiştir. Sonuçlarımız ayrıca, en çok tercih edilen dönüt türünün doğrudan dönüt olduğunu ve öğrencilerin öğretmenlerin yazılı dönüt verme şeklinden memnun olduğunu göstermiştir. Çalışma aynı zamanda sınırlamaların tartışılmasını ve daha fazla araştırma için önerileri de içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the opinions and preferences of teachers and students on the use of written corrective feedback in the field of Turkish teaching to foreigners. In this study, written corrective feedback has been accepted as a part of in-class written discourse analysis. Discourse analysis, with its philosophy and different approaches, has been reviewed in the first part of the literature review of this study. After providing information about written corrective feedback, data collection process has begun. Data was obtained through an online survey which was filled by 63 teachers and 171 students. The student group consists of students who learn Turkish in various courses at B1 level. The survey included 27 questions following the five basic questions regarding corrective feedback proposed by Hendrickson (1978). The data of the study was analyzed using SPSS 20. First, the descriptive statistics regarding teachers' and students' responses on corrective feedback were calculated, then statistical significance between native language groups and between teacher-student responses were investigated. According to the results of the analysis, the teacher and student responses were mostly consistent. Although there were differences between native language groups from time to time, the answers were largely harmonious. Based on the results of this study, it has been concluded that the students and teachers find written corrective feedback useful. Both groups gave priority to the treatment of grammatical errors to be corrected, and they believed that content errors to be corrected the least. Both groups seemed to agree on correcting mistakes by the teacher. Our results also indicated that the most preferred type of feedback is direct feedback and students are satisfied with the way teachers give written feedback. The study also includes the discussion of the limitations and suggestions for further research.