Improvement of finite element model by using sine vibration test results of a communication satellite
Bir iletişim uydusunda titreşim test sonuçları kullanılarak sonlu elemanlar modelinin iyileştirilmesi
  1. Tez No: 665857
  2. Yazar: ABDÜLKADİR ÇEKİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tezde bir iletişim uydusunun titreşim analizleri gerçekleştirilip, titreşim test sonuçları kullanılarak sonlu elemanlar modelinin iyileştirilmesi sunulmaktadır. İlk olarak uydunun sonlu elemanlar modeli MSC/PATRAN ve MSC/NASTRAN ticari yazılımları kullanılarak modellenmiştir. Yapılan doğal frekans ve frekans tepke analizleri ile titreşim testinde ivmeölçerlerde beklenen frekans değerleri ve tepke genlikleri hesaplanmıştır. Titreşim testinde elde edilen sonuçlar analiz sonuçlarıyla HYPERGRAPH ticari yazılımı kullanılarak karşılaştırılmış ve FORTRAN programlama dili kullanılarak geliştirilen şekil güvence kriteri hesabı ile benzeşimlerine bakılmıştır. İlgili frekanslarda hata duyarlılık değerlendirmesi kullanılarak gerçekleştirilen sonlu elemanlar iyileştirilmesi sonucu frekans değerleri ölçülen değerlere yakınsamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the vibration analysis of a communication satellite is performed, and the improvement of the finite element model by using vibration test results is presented. First, the satellite finite element model is generated using MSC/PATRAN and MSC/NASTRAN commercial software. With the natural frequency and frequency response analysis, the expected frequency values and response amplitudes in accelerometers are calculated in vibration tests. The results obtained in the vibration test are compared with the analysis results using the HYPERGRAPH commercial software and their similarity with the modal assurance criteria calculation, which is developed using the FORTRAN programming language. The frequency values converged to the measured values as a result of the finite element model improvement, which is performed using error sensitivity assessment at the relevant frequencies.