Elektronik müzikte canlı performans otantisitesi: Eren Dutlu örneği
- Tez No: 665872
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT BARIŞ ÇEREZCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Performansı sergileyen kişinin ve izler kitlenin aynı mekan ve zaman içerisinde bulunması performans terimini ortaya çıkarır. Performans ve davranış arasındaki en önemli fark, izler kitlenin sanatçı ile birlikte aynı zaman ve mekanda bütünleşmesidir. Performansın sergilendiği anda sadece sergileyen kişinin bulunması durumunda performans kavramı yok olur ve yerine davranış kavramı ortaya çıkar. Canlı performans da tıpkı performans gibi izler kitleye ihtiyaç duyar ve canlı çalıyor olabilmek önemlidir. Her ne kadar canlı çalma durumu ön planda olsa da daha önceden kaydedilmiş sample kullanılarak canlı performans gerçekleştirilebilir. Elektronik müzik canlı performans sırasında sample kullanmaya iyi bir örnektir. Müziğe anlık müdahale edebiliyor olmak en az canlı çalabilmek kadar önemlidir. Geleneksel tanımlamada otantisite, geçmişle bağlantılı olup hakiki olanı ve değişmemiş olanı içerisinde barındıran bir terimdir. Bugünün içerisinde geçmişe ait özellikleri ararken karşımıza bugüne göre yorumlanmış bir tanımlama çıkar. Bu yüzden otantisite geçmiş ile bağlantılı olduğu kadar gelecek ile de bağlantılıdır. Müzik içerisinde var olan otantisite ise hem tınısal hem de tını dışı öğelerle oluşturulabilir. Bu çalışmaya örnek olay olan elektronik müzik sanatçısı DJ Eren Dutlu'nun sergilemiş olduğu live performing (canlı performans) üzerine durulmuştur. Dutlu, live performing'in yanı sıra DJ setup performansı da yapmaktadır. Dinler kitleyle aynı zaman ve mekanda sergilemiş olduğu DJ setup performansı live performing olarak ele almaz. Sergilenen bir davranışın performans olarak ele alınması için dinler kitle ve sanatçının aynı mekan ve zamanla var olması gerekir. DJ setup performansı sırasında bu durum tam olarak bu şekilde gerçekleşirken Dutlu, live performing'i DJ'lik yapmaktan ayırır ve live performing iyi müzik yapmak ile bağdaştırır. Tezin içerisinde yer alan temel soruyu ise ortaya çıkan bu ayrım oluşturmaktadır. Dutlu, live performing gerçekleştirmenin ayrıcalıklı olmasından bahsederek müzik içerisinde yer alan otantisite unsurlarını ortaya çıkarmış olur. Buradan yola çıkarak performans, canlı performans, performans biçimleri ve otantisite kavramları teker teker ele alınarak örnek olay ile örtüştürülerek anlaşılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The presence of the audience and the performer in the same time and space brings the term performance. The key difference between performance and behaviour is the adunation of the audience and the performer in the same place. If only the exhibitor is present at the moment of performance, the notion of performance disappears and the notion of action emerges instead. Live performance in exactly the same way as performance needs an audience and it's important to be able to live. Although live playing status at the forefront, it can be performed by playing pre-recorded samples either. Electronic music is a good example of using samples on live performance. Being able to intervene in the music instantly is as important as being able to play live. In institutional definition, authenticity is a term that is related to the past and includes the genuine and the unchanged. While looking for the attributions of the past in now, we come across a definition interpreted according to today. Therefore authenticity is interconnected with the future as well as with the past. The authenticity that exists in music can consist of both timbre and non-timbre elements. In this study, the live performance of electronic music artist DJ Eren Dutlu is focused on as a case. Besides the live performance, Dutlu also performs DJ set. He does not treat his DJ set performance as a live performance, which he performed at the same time and space with the audience. In order for an exhibited action to be considered as a performance, the mass and the artist must exist in the same space and time. While this is exactly what happens during the DJ set performance, Dutlu separates the live performance from DJing and associates the live performance with good music. The main question of the thesis emerged from this distinction. By talking about the peculiar of performing live, Dutlu reveals the elements of authenticity in music. Based on this, the notions of performance, live performance, authenticity and the type of performances will be dealt with one by one, it will be tried to be understood by overlapping with the case study.