Investigating English preparatory school students' language learning strategy use and achievement scores
İngilizce hazırlık okulu öğrencilerinin dil öğrenme stratejilerini kullanımları ve başarı puanlarının incelenmesi
- Tez No: 665880
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİDAYET SARANDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, İngilizce hazırlık sınıfı öğrencilerinin hangi dil öğrenme stratejilerini (DÖS) kullandıklarını belirlemenin yanı sıra strateji kullanımı ile akademik başarı arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmaya bir vakıf üniversitesinde 3 farklı yeterlilik düzeyinde İngilizce öğrenen 354 öğrenci katılmıştır. Veriler, Dil Öğrenme Stratejileri Envanteri (DÖSE) (Oxford, 1990), modül sonu final notları ve yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma sorularını yanıtlamak için SPSS istatistik programı ve tematik analiz kullanılmıştır. İstatistiksel bulgular, katılımcıların genel DÖS'leri orta düzeyde kullandıklarını ortaya koymuştur. Katılımcıların, kategorik bazda sosyal ve üstbilişsel stratejileri en sık, duyuşsal stratejileri ise en az sıklıkla kullandıkları görülmüştür. Daha başarılı öğrencilerin, az başarılı öğrencilere göre önemli ölçüde daha fazla strateji kullandığı görülmektedir. Görüşmelerden elde edilen bulgular da daha başarılı katılımcıların geniş DÖS yelpazesinden faydalandıkları sonucunu desteklemiştir. Strateji kullanımı ile yeterlilik düzeyi arasındaki ilişki ile ilgili olarak, üst orta düzeydeki öğrencilerin bilişsel ve telafi stratejilerini temel düzeydeki öğrencilere göre anlamlı şekilde daha sık kullandıkları ortaya çıkmıştır. Ayrıca, temel düzeydeki öğrencilerin sosyal stratejileri orta ve üst orta düzeydeki öğrencilere göre önemli ölçüde daha az kullandıkları görülmüştür. Son olarak, kadın öğrencilerin bellek, bilişsel, üstbilişsel ve duyuşsal stratejileri erkek öğrencilerden önemli ölçüde daha fazla kullandığı ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma, başarılı bir dil öğrenimi için söz konusu stratejilerin dil derslerine ve öğretim materyallerine dahil edilerek öğrenciler arasında DÖS farkındalığının artırılması gerektiği görüşünü güçlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to identify what language learning strategies (LLS) English preparatory school students employ as well as focusing on the relationship between strategy use and academic achievement. Three hundred and fifty-four students who were studying English at three different proficiency levels at a foundation university participated in the study. The data were collected through the Strategy Inventory for Language Learning (SILL) (Oxford, 1990), end-of-module final grades and semi- structured interviews. SPSS Statistics and thematic analysis were performed to answer the research questions. The statistical findings revealed that the participants make use of overall LLS at medium level showing a tendency to employ social and metacognitive strategies most frequently and affective strategies least frequently. Also, the high achievers seem to use significantly more strategies than the low achievers. The findings obtained from the interviews also supported this judgment since the interviewees with higher scores reported employing a wide range of LLS. Regarding the strategy use across proficiency levels, the upper intermediate students reported employing cognitive and compensation strategies significantly more frequently than the elementary students. Furthermore, the elementary students reported using social strategies significantly less often than their intermediate and upper intermediate counterparts. Lastly, the results indicated the significant superiority of the female over the male regarding the use of memory, cognitive, metacognitive and affective strategies. All in all, the present study reinforces the view that the awareness of LLS among learners must be increased through the incorporation of these strategies in language classes and teaching materials for the sake of successful language learning.