Opere Olmuş Meme Kanserli Hastalarda Kemik Metastazlarına Yaklaşım ve RiskFaktörünün Belirlenmesi
Approach to Bone Metastases in Patient who had Undergone Breast Carcinoma Operation and Investigating Risk Factors
- Tez No: 665894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHATTİN CANBEYLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İzmir Tepecik Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Tepecik SSK Eğitim Hastanesi 2. Genel Cerrahi Kliniğinde 1992-1998 yılları arasında meme kanseri nedeniyle opere edilen ve takipleri sırasında kemik metastazı saptanan 30 olgu retroseptif olarak değerelendirildi. Olguların hepsi kadın olup ortalama yaş; 52 (28-79) Meme kanserli olgularda kemik metastaz gelişme riskini etkileyen prediktör faktörler arasında, menopoz durumu, hormon receptor durumu, aksilladan diseke edilen pozitif lenf nodu sayısı ve tümör evresinin katıldığı multivariate-diskriminant analiz sonuçlarına göre, en anlamlı belirleyici risk faktörü aksilladaki pozitif lenf nodu sayısı olarak bulundu. (p= 0.0013) Meme kanseri nedeniyle cerrahi uygulanan olguların yaklaşik 1/3'ünde kemik metastazlarının ortaya çıkacağı ve metastaz saptanan olgularda ortalama bir yıl civarında metastaza bağlı konmplikasyonların gelişebileceği ihtimali göz önüne alınırsa kemik metastazlarının erken tanısının ne derece önemli olduğu ortaya çıkacaktır.
Özet (Çeviri)
At the Tepecik SSK Training Hospital 2nd Surgical Clinic during the period from 1992 to 1998, 30 cases of breast cancer whichpostopertive bone matastases were found have been examined rectospectively. All the patients were female with an average age of 52 (28-79) There ere many risk factors which effect the risk of bone metastases development in cases of breast cancer. Among these are menopause, hormone receptors and the number of posıitive lymph nodes dissected from the axilla. Wehn the stage of thr tumor was considered along with the multivariate-discriminant analyses results, the most importantrisk factor was found to be the number of positive lymph nodes in the axilla. Approximately 1/3 of breast cancer cases poerated on, later developed bone metastases and in these cases complications due to the metastases may develop in the period of one year. The refore these factors emphasize the importance of early diagnoses in bone metastases.