Angela Carter'ın Büyülü Oyuncakçı Dükkânı (The Magic Toy Shop) adlı romanında büyülü gerçekçilik
Magic realism in Angela Carter?s The Magic Toy Shop
  1. Tez No: 263848
  2. Yazar: YILDIRIM ÖZSEVGEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUKADDER ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Büyülü gerçekçi roman türü geleneksel roman türünden hem biçim ve içerik hem de roman-yazar ilişkisi açısından oldukça farklıdır. Geleneksel romanın aksine bu tür romanda bütünlük yerine parçalanmışlık, yazarın romanı tek yönlü anlatması yerine istediği zaman romana girip çıkabilmesi, karakterlerin serbestçe farklı dünyalar arasında dolaşabilmesi, ironi ve pastiş gibi edebi sanatların kullanımı, metinlerarasılık oldukça sık rastlanan özelliklerdendir. Büyülü gerçekçilik biçim ve içerik açısından oldukça zengindir, çünkü tek bir öğretiye ya da kurala bağlı kalmaz, içerisinde farklı dünyaları barındıran zengin kurgularla göze çarpar. Adından da anlaşılacağı üzere hem büyülü hem de sıradan olan bir arada verilir. Bu türün büyülü karakterleri, gerçek dünyada ve gerçek olayların içerisinde yer almakta ve bu durum, diğer karakterler ve okur tarafından sıradan bir olaymış gibi algılanmaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde büyülü gerçekçilik akımının özellikleri ve gelişimi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Angela Carter'ın edebi özellikleri incelenmiştir. Carter eserlerinde yalnızca büyülü gerçekçiliği değil, ayrıca feminizm, ataerkil sisteme başkaldırı, metinlerarasılık, grotesk ve gotik ögelere de yer vermiştir. Üçüncü bölümde ise Büyülü Oyuncakçı Dükkânı'ndaki büyülü gerçekçi özellikler irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Magic realist novels are quite different from the traditional fictional types in terms of both form and content and also of the relationship between novels and novelists. Unlike the traditional novel, it has such frequently used features as fragmentation instead of wholeness, novelists? entering into and going out of the fictional worlds whenever they want instead of telling the story in one way; the possibility of characters going around different worlds, using literary arts like pastiche, irony and intertextuality. Magic realism is rather rich in terms of form and content because it is a mixture of different fictional trends and narratological levels. As its name suggests, both the magical and the ordinary are narrated together. The magical characters take place in the real world and this situation is seen as normal by the other characters and readers in general.Angela Carter reflects the basic features of magic realism in her works. She uses the examples of feminism, uprising against the patriarchal system, intertextuality, grotesque and gothic elements. She drives forward the oppressed woman profile in her detailed narration and she tries to make a deconstruction of grand narrative such as tales and myths by using this profile. This study tries to examine the magic realist writers and theorists and to analyze Angela Carter?s novel entitled The Magic Toy Shop in the light of magical realism.