Sihizm'in Hint dinlerinden farklı yanları ve İslam ile benzer yönleri
Different aspects of Sikhism from Indian religions and similar aspects to Islam
  1. Tez No: 665919
  2. Yazar: HAMDULLAH DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Dünya üzerindeki dinler ticaret, eğitim, savaş ve din adamlarının seyahatleri gibi sebeplerle birbirlerini etkilemektedir. Özellikle günümüzde gelişen teknoloji sayesinde dinlerin birbirini etkilemesi daha da kolaylaşmıştır. Çalışmamızda Sihizm'in Hint dinlerinden farklı yanları ve İslam ile benzer yönleri ortaya koyulmuştur. Sihizm'in Hinduizm ve İslam'dan bazı inanç ve akideleri aldığı görülmüştür. Müslümanlar ilk dönemlerden itibaren Hindistan bölgesine dini tebliğ çalışmaları yapmışlardır. Yapılan bu tebliğ çalışmaları Hindistan'da bulunan diğer din mensuplarını etkilemiştir. İslam'ın Hindistan'da yayılmasında en büyük pay tasavvufi şahsiyetlere aittir. Hindistan'da yaşayan insanlar İslam'ın birçok alanda mükemmel yönlerini görmüşlerdir. Bu insanlar gelenek-görenek ve eski inançlarından tam kopamamışlardır. Kurucusu Guru Nanak olan Sihizm, İslam ve Hinduizm karışımı senkretik bir dindir. Nanak, Hinduizm'e inanan bir ailede dünyaya gelmiş ancak Hinduizm'in uygulamalarına tepki göstermiştir. Senkretik bir din olarak ortaya çıkan Sihizm, İslam ve diğer Hint dinlerinin arasında kalmış insanlara hitap etmiştir. Sihizm, İslam'ın en önemli iman esaslarından biri olan tevhid inancını benimsemiştir.
Özet (Çeviri)
Religions around the world influence each other for reasons such as trade, education, war, and the travels of clergymen. Especially today, thanks to the developing technology, it is easier for religions to affect each other. In our study, different aspects of Sikhism from Indian religions and similar aspects with Islam were revealed. It has been seen that Sikhism took some beliefs and creeds from Hinduism and Islam. Muslims have carried out religious preaching studies to the Indian region since the first periods. These communiqué studies have affected the members of other religions in India. The biggest share in the spread of Islam in India belongs to Sufi personalities. People living in India have seen the excellent aspects of Islam in many areas. These people could not completely break with their traditions, customs and old beliefs. Sikhism, whose founder is Guru Nanak, is a syncretic mix of Islam and Hinduism. Nanak was born to a family that believes in Hinduism, but reacted to the practices of Hinduism. Sikhism, which emerged as a syncretic religion, appealed to people caught between Islam and other Indian religions. Sikhism has adopted the belief of oneness, one of the most important principles of faith in Islam.