Iğdır koşullarında yetiştirilen pamuk bitkisinde (Gossypium hirsutum L.) çeşit ve azot dozlarının verim ve kalite üzerine etkisi
Effects of varieties and nitrogen doses on the yield and quality of cotton (Gossypium hirsutum L.) cultivated in Igdir conditions
- Tez No: 665928
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, 2018 yılında Iğdır ili Merkeze bağlı Hakveyis köyünde, çiftçi koşullarında yetiştirilen pamuk çeşitlerinin azot dozlarının verim ve kalite üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Deneme, tesadüf bloklarında faktöriyel deneme deseninde, üç tekerrürlü olarak yürütülmüş, toplamda otuz altı parselden oluşmaktadır. Denemede, Gossypium hirsutum L. türüne ilişkin Flash, BA-119, Lodos pamuk çeşitleri kullanılmış ve dört farklı azot dozu (0, 5, 10 ve 15 kg/da) uygulanmıştır. Çalışma sonucunda azot dozu uygulamalarının incelenen özelliklerden, ilk taraklanma süresi, ilk çiçeklenme süresi, ilk koza açma süresi, odun dalı sayısı, lif verimi ve kütlü pamuk verimi ortalamalarına istatistiki olarak olumlu etki yaptığı belirlenmiştir. En yüksek kütlü pamuk verimi ve lif verimi dekara 10 kg azot dozu uygulamasından elde edilmiştir. Çeşit faktörünün ilk taraklanma süresi, odun dalı sayısı ve meyve dalı sayısı üzerinde etkili olduğu saptanmıştır. Çalışmada incelenen ekim-çıkış süresi, bitki boyu, koza sayısı, koza kütlü pamuk ağırlığı, çırçır randımanı, iplik eğrilebilirlik indeksi, lif inceliği, olgunluk, lif uzunluğu, uniformite indeksi, kısa lif içeriği, mukavemet, elastikiyet, parlaklık-beyazlık derecesi, sarılık derecesi ve çepel derecesi özelliklerine çeşit ve azot dozu uygulamalarının bir etkisi olmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of nitrogen doses on yield and quality of cotton varieties grown under farmer conditions in Hakveyis village of Igdır province in 2018.The experiment was carried out in randomized blocks in a factorial trial design with three replications and consisted of a total of 36 parcels.In the experiment, Flash, BA-119, Lodos cotton (Gossypium hirsutum L.) varieties were used and four different nitrogen doses (0, 5, 10 and 15 kg / da) were applied. At the end of the study, it was determined that nitrogen dose applications had a positive effect on some of the observed properties such as first squaring time, first flowering time, first boll opening time, number of vegetative branches, fiber yield and seed cotton yield.The highest unginned yield and fiber yield were obtained from the 10 kg/da application of nitrogen dose. Variety factor was found to be effective on first squaring time, number of vegetative branches and number of generative branches. The variety and nitrogen dose applications had no effect on sowing-emergence date, plant height, number of bolls, bolls unginned weight, ginning efficiency, yarn spinnability index, fiber fineness, maturity, fiber length, uniformity index, short fiber content, strength, elasticity, brightness-whiteness degree, yellowness grade and trash grade properties.