Abdominal aort anevrizma tamirinde açık cerrahi ve endovasküler stent graft onarım yöntemlerinin erken dönem sonuçlarının karşılaştırılması (Retrospektif çalışma)
  1. Tez No: 665937
  2. Yazar: BASEL JAMAL MUHAMMED SAMARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AYCAN KAVALA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız, abdominal aort anevrizma tanısı konmuş olup olarak uygulanan açık cerrahi onarım ve endovasküler stent greft onarım yapılmış olan hastalarımızda erken dönem mortalite ve morbiditeye etki eden faktörleri, ve iki tedavi yönteminin erken dönem sonuçlarının değerlendirilmesidir . . Çalışma planı: Çalışmamız Ocak 2016 – Aralık 2019 tarihleri arasında Bakırköy Dr. Sadi Konuk eğitim ve araştırma hastanesi kalp damar cerrahisi kliniğinde ardışık olarak rüptür/non-rüptüre abdominal aort anevrizması (anevrizma çapı< 7cm yada >7 ) tanısı ile EVAR ve açık cerrahi onarım uygulanmış toplam 60 hasta retrospektif olarak incelendi. Olguların ortalama yaşları 72.93±8.88'dir. 7'i (%11.7) kadın, 53'ü (%88.8) erkektir. Hastalar preoperative olarak BT ve biyokimyasal testler(WBC, HGB, HCT, CRP, glucose,üre, kreatinin, K, kolestrol,HDL, LDL) ile değerlendirildi. Hastaların preoperatif risk faktörleri, erken dönem mortalite oranları, kan transfüzyon ihtiyaçları, mekanik ventilator destek süreleri,postoperatif komplikasyonları, yoğun bakım takip ve hastane kalış süreleri kaydedildi. Bulgular: 60 hastanın 24'ine açık cerrahi onarım uygulanırken, 36 hastaya endovasküler stent greft yöntemi uygulanmıştır. İki tedavi arası komorbidite faktörleri incelendiğinde olgularda cinsiyet,sigara,KAH, DM, SVO,KBH, PAH, HT ve HL arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktaydı (p>0.05). Hastaların cinsiyeti büyük oranda (%88.3) erkek olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Background: In this study, we aimed to assess early term risk factors on morbidity and mortality of open repair and endovascular graft stent repair (EVAR) done for abdominal aortic aneurysm treatment and to compare the early term mortality and morbidity rates of two treatment modalities. Material and Method:The records of the patients referred to Bakırköy Dr.sadı konuk training and research hospital Cardiovascular Surgery Clinic Between January 2016 and December 2019, 60 patients with ruptured/unruptured abdominal aortic aneurysms (< 7cm or >7 in diameter) who were treated either conventional surgical repair or EVAR in our clinic were analyzed retrospec-tively. Mean age was 72±8.88. There were 53 men (%88.8) and 7 women (%11.7). All of pa-tients are evaluated with CT and biochemical test(WBC, HGB, HCT,CRP, Glucose, Creatinine, Urea,K, Cholesterol, LDL and HDL, ). Baseline characteristics of the patients Preoperative risk factors, the ratio of early mortality, requirement of transfusion, requirement of intubation and duration of mechanical ventilation, postoperative complications, the length of stay in the inten-sive care unit (ICU), the length of hospital stay were recorded. Results: Of those 60 patients, 24 underwent conventional surgery and 36 underwent EVAR. There were no significant differences in terms of preoperative co-morbidity factors (Smok-ing,Sex,DM,HTN,CAD,PAD,renal dysfunction, cerebrovascular accidents.hyperlipidemia) when two treatment modality groups compared (p>0.05). The sex of the patients were mostly (%94) male. The ages were significantly higher in the EVAR group, compared to open surgery group(p=0,001; p0.05). Conclusion: EVAR may be a more effective treatment modality for the treatment of AAA with less morbidity and mortality rates compared to open repair for the patients who are elderly and are at high-risk for surgery and those who are anatomically suitable.