Bifurkasyon endogreft sistemi ile elektif infrarenal abdominal aort anevrizması endovasküler tamirinin erken dönem sonuçları
  1. Tez No: 494467
  2. Yazar: ONUR KARAHASANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI ZAFER İŞCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
AMAÇ 1991 yılında Juan C. Parodi'nin aortik anevrizmaya ilk başarılı endovasküler girişimi sonrası tüm dünyada endovasküler girişimler hızla artmıştır. Yüksek riskli hasta grubuna ulaşabilmek adına yola çıkılmışken, non-invaziv doğası ve başarılı sonuçları ile günümüzde EVAR, konvansiyonel cerrahi metodların güçlü bir alternatifi olmuştur. Çok sayıda yüksek kalitede randomize kontrollü çalışmalar, EVAR'ın erken dönemde üstün, orta ve uzun dönemde açık cerrahiyle aynı sonuçlara sahip olması nedeniyle, güncel kılavuzlarda büyük anevrizması olan anatomik olarak EVAR için uygun, kabul edilebilir cerrahi riski olan asemptomatik hastalar için açık cerrahi veya EVAR Klas 1A olarak belirtilmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmamızda kliniğimiz tarafından 2012 yılından itibaren EVAR girişimlerinde kullanılan diğer greftlerden farklı konseptteki Endologix AFX® sistemi (tek gövdeli bifurkasyon grefti) implante edilmiş ardışık 63 hastanın erken dönem sonuçları verilmiştir. Hastaların verileri preoperatif, perioperatif, postoperatif ve takip periyodu olmak üzere 4 aşamada incelendi. BULGULAR Ortalama yaş 68.2 ± 7.2 yıl olarak saptanmış olup incelenen hastaların 60'ı (%95.2) erkektir. Eşlik eden hastalıklar sıklığına göre; hipertansiyon 40 (%63.5), koroner arter hastalığı 36 (%57.1), kronik obstruktif akciğer hastalığı 24 (%38.1), kronik böbrek yetmezliği 11 (%17.5), malignite 9 (%14.3) hastada mevcuttur. Ortalama anevrizma çapı 60,71 ± 8,72 mm saptanmıştır. Çalışmamızda kullandığımız Endologix AFX® grefti, EVAR girişimlerinin non-invaziv doğasına ve lokal anesteziyle (%54 hasta) yapılmaya daha yatkın, işlem süresi ve skopi süresi kısa, opak madde kullanım miktarı az, erken dönem sonuçları başarılı bir grefttir. Yüksek riskli hasta grubunda yoğun bakım kalış süresi 9,00 ± 6,37 saat, hastane kalış süresi 2,98 ± 1,42 gün olup, oldukça başarılıdır. EVAR girişimlerinin avantajlarından biri kanama miktarının az oluşudur. Çalışmamızda, postoperatif dönem hematokrit değerlerinde preoperatif dönem değerlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş olduğu saptanmıştır. Transfüzyon gerektiren major kanama olmayıp postoperatif dönemde her hastaya verilen mayi tedavisine bağlı olarak hematokritte dilüsyonel bir düşüş olduğu düşünülmüştür. Postoperatif dönemde hiçbir hastada erken mortalite, renal komplikasyon, migrasyon ve MI görülmemiştir. Kontrolde kaçak (endoleak) toplamda 6 (%9.6) hastada olmak üzere, Tip 1 kaçak 1(%1.6), Tip 2 kaçak 3 (%4.8), Tip 3 kaçak 2 (%3.2) hastada tespit edilmiştir. Kardiyak nedenli 2 (%3.2), malignite nedenli 2 (%3.2), rüptür nedenli 1 (%1.6) hastada olmak üzere toplamda 5 (%7.9) hastada geç mortalite saptanmıştır. İlk yıl içerisinde tespit edilen tip 1 kaçak için endovasküler girişim, tip 3 kaçak için cerrahi yapılmıştır. EVAR nedenli renal disfonksiyon çalışmamızda olmamıştır. Burda kullanılan ortalama opak miktarının 66.98 ± 16.91 ml gibi düşük miktarda olmasının avantajı olduğunu düşünmekteyiz. Bunun en önemli sebebi, bifurkasyona oturan greft aşamasının opak gerektirmeden skopi altında yapılabilmesidir. Skopi süresinin de kısa olmasında en önemli sebep, diğer greftlerdeki hız kısıtlayıcı basamak olabilen karşı bacak kanülasyonunun bu sistemde olmayışıdır. Bu da radyasyona maruz kalan sağlık ekibi ve hasta için önemlidir. SONUÇ Çalışmamızda erken mortalite gözlenmemiş olup, teknik başarı %100 dür. Açık cerrahiye erken dönemde dönüş olmamıştır. Bunda hasta seçimi ve anatomik uygunluğun önemli faktörler olduğunu düşünmekteyiz. Serinin çok geniş olmaması erken mortalitenin sıfır oluşunu daha mümkün kılmakla beraber, erken sonuçlar başarılıdır. Çalışmamızın sonuçları Endologix AFX® greftinin etkin ve güvenli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
AIM After the first successful endovascular intervention to aortic aneurysm by Juan C. Parodi in 1991, endovascular interventions have increased all over the world. To reach the high-risk group of IAAA open surgery patients, thanks to its non- invasive nature and successful results, EVAR intervention has become a powerful alternative to replace conventional surgical methods today. A good number of high- quality, randomized controlled studies showed as EVAR has better results as open surgery in early-period and the same results in medium, and long-term, EVAR has become the first option in all anatomically-appropriate cases in current guidelines. MATERIALS AND METHODS In this study, early results of 63 consecutive patients implanted with the Endologix AFX® system (unibody bifurcated graft) in a different concept, used by our clinic for EVAR interventions from 2012, from other grafts are presented. Preoperative, perioperative, postoperative and follow-up periods were investigated. RESULTS The mean age is detected as 68.2 ± 7.2 years. It is 60 (95.2%) for the male gender. Hypertension is found in 40 patients (63.5%), coronary artery disease in 36 patients (57.1%), chronic obstructive pulmonary disease in 24 patients (38.1%), chronic renal failure in 11 patients (17.5%) and malignancy in 9 patients (14.3%). The mean aneurysm diameter is 60.71 ± 8.72 mm. Endologix AFX® graft is more prone to non-invasive nature of EVAR interventions and to be performed with local anesthesia (54% of patients) as it requires unilateral femoral incision, the duration of operation and scopy is shorter, the amount of opaque material is less, early results are successful. In this study, early mortality is not observed and technical success is 100%. Open surgery conversion has not been performed in the early period. We assume that patient selection and anatomical suitability are important factors in this. In the high-risk group, the duration of intensive care unit stay is 9,00 ± 6,37 hours and the duration of hospital stay is 2,98 ± 1,42 days, which is very successful. A statistically significant decrease is detected in postoperative hematocrit values compared to preoperative values in terms of the bleeding amount which is one of the advantages of EVAR interventions. In this study, there is no major hemorrhage requiring transfusion, and it is thought the dilutional decrease is due to the treatment of fluid given to each postoperative patient. None of the patients has early mortality, renal complications, migration, or MI in the postoperative period. Endoleak is found in 6 patients (9.6%), Type 1 endoleak in 1 patient (1.6%), Type 2 endoleak in 3 patients (4.8%) and Type 3 endoleak in 2 patients (3.2%) during the control. Late mortality is detected in a total of 5 (7.9%) patients, 2 of which are cardiac-related (3.2%), 2 of which are malignancy-related (3.2%) and 1 of which is rupture-related (1.6%). Endovascular intervention is performed for Type 1 leakage and surgery is performed for Type 3 leakage. No EVAR-induced renal dysfunction is observed in this study. We think that the mean opaque amount being as low as 66.98 ± 16.91 ml used here is an advantage. Endologix AFX® grafts have the advantage of less opaque material usage than other grafts, because sitting on the bifurcation is done by scoping without using opaque material. Scopy periods can extend in endografts where counter-leg cannulation is performed, the lack of speed-limiting step and short scopy period of Endologix AFX® grafts are important for patients and healthcare workers who are exposed to radiation. CONCLUSION High technical success and lack of open surgical transition show the importance of anatomic evaluation of patient selection. The fact that the series is not too large makes early mortality more likely to be zero, and early results are successful. The results of our study show that the Endologix AFX® graft is effective and safe.