Çocukluk çağında kullanılan ilaçların süt dişi minesindeki eroziv etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of erosive effects of pediatric medicines used in childhood on primary tooth enamel
  1. Tez No: 666086
  2. Yazar: ÖZGECAN BAKIŞ UĞURCUKLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE AREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı çocukluk çağında sık kullanılan ilaçların süt dişi minesi yüzeyindeki eroziv yani aşındırıcı etkilerini in vitro olarak incelemektir. Düşük pH ve yüksek asiditeye sahip ilaçların diş yüzeyine temas etme süresi ve sıklığına bağlı olarak erozyona neden olduğu yapılan in vitro çalışmalarla literatürde yer almaktadır. Özellikle kronik hastalığa sahip ve bu nedenle uzun dönem ilaç kullanması gereken çocuk hasta grubunda bu durumun araştırılması önem kazanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada fizyolojik olarak düşme zamanı gelmiş veya ortodontik nedenle çekim endikasyonu konulmuş, çürük, dolgu veya herhangi bir mine malformasyonu göstermeyen süt dişleri kullanılmıştır. Toplanan dişler kontrol ve ilaç uygulanan gruplar olmak üzere toplam 7 gruba ayrılmıştır. Dişlerin yüzeyi iki eşit parçaya bölünmüştür. Çalışma yüzeyine herhangi bir işlem uygulanmamış, kontrol yüzeyi çift kat tırnak cilası ile kapatılmıştır. Deney protokolünde, kontrol grubu yanlızca pH siklusu uygulanırken, çalışma grubuna hem pH siklusu uygulanmış hem de ilaçlara daldırılmıştır. 7. günün sonunda örnekler mekanik profilometre cihazı, taramalı elektron mikroskobu ve EDX cihazı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Yapılan yüzey pürüzlülüğü analizinde, tüm ilaç gruplarının yüzey pürüzlülük değeri olan Ra'yı arttırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the erosive effects of frequently used medicines in childhood on the surface of primary tooth enamel in vitro. In vitro studies have shown that medicines with low pH and high acidity cause erosion due to the time and frequency of contact with the surface of the tooth. It is especially important to investigate this condition in the group of pediatric patients with chronic disease and therefore need to take long-term medication. Methods: Primary teeth were used in this study. The collected teeth are divided into a total of 7 groups, including control and drug-administered groups. The surface of the teeth is divided into two equal parts by nail polish. In the experimental protocol, only the PH cycle of the control group was applied. Both pH cycle and drugs were applied to the study group. At the end of the seventh day, the samples were analyzed with a mechanical profilometer device, SEM and EDX device. Results: In surface roughness analysis, all drug groups were shown to increase the surface roughness value, Ra.