Kirdeci Ali'nin Kesikbaş Destanı (Dil incelemesi-metin-dizin)
Kesikbas support of Kirdeci Ali (Language analysis-text-index)
  1. Tez No: 666116
  2. Yazar: HİLAL TEPELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYTULLAH BEKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
13. ve 15. yüzyıllar arasında Anadolu'da Oğuzcaya dayalı olarak kurulup gelişmiş yazı diline Eski Anadolu Türkçesi adı verilmiştir. Kesikbaş Destanı, Eski Anadolu Türkçesine ait bir eserdir. Bu çalışmada, Dresden Kütüphanesi Mscr. Dresd. Ea. 175'te kayıtlı mecmua içinde 1b-7b varakları arasında bulunan Kesikbaş Destanı incelenmiştir. Bu çalışma ''Dil İncelemesi, Metin ve Dizin'' olmak üzere üç başlık altında toplanıp ele alınmıştır. Metnin ses ve şekil bilgisi incelenerek dönemin dil özellikleri ortaya konmuştur. Metin bölümünde metnin transkripsiyon alfabesi kullanılarak eserin Latin harflerine aktarımı yapılmıştır. Dizin bölümünde ise her kelime alfabetik sıraya konularak anlamları ile birlikte hangi dilde yer aldığı gösterilmiştir. Çalışmanın sonunda yararlanılan kaynakları gösteren bir kaynakça verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Between the 13th and 15th centuries, the language of Old Anatolian Turkish was established and dêveloped in Anatolia based on Oğuzca. The Kesikbaş Epic is a work of Old Anatolian Turkish. In this master's thesis, MSc from Dresden Library. Dresde. EA. 1b-7b foils of Kesikbaş Epic, which is located between the 1b-7b foils in the journal registered in 175, were examined. This study has been gathered under three titles as“Language Analysis, Text and Index”. The phonetic and morphological knowledge of the text was examined and the linguistic features of the period were revealed. In the text part, the work was transferred to Latin letters using the transcription alphabet of the text. In the index section, each word is put in alphabetical order and its meanings and language are given. At the end of the study, a study showing the resources used is given.