Karanlık liderliğin örgütsel bağlılık üzerine etkisi: Bankacılık sektöründe bir araştırma
The effect of dark leadership on organizational commitment: A research in the banking sector
  1. Tez No: 666118
  2. Yazar: NURBANU BAHADIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN ÇAKIREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Karanlık liderlik, lider konumunda olan bireylerin olumsuz kişilik özelliklerinin örgüt adına alınan kararları ve izleyicilere karşı davranışları olumsuz yönde etkilemesidir. Bu çalışmanın amacı, karanlık liderliğin örgütsel bağlılık üzerine etkisinin belirlenmesidir. Olumlu liderlik tarzlarından umulan faydaların aksine olumsuz liderlik tarzlarının örgütsel bağlılığa negatif yönlü bir etkisinin olacağı düşünülmüştür. Araştırmaya İstanbul ilinde faaliyet gösteren banka şubeleri ve banka müdürlüklerinde görev yapan 559 çalışan dahil edilmiştir. Karanlık liderliğin banka çalışanlarının örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkisini belirlemek için 'Basit Doğrusal Regresyon Analizi' ve 'Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi' kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, karanlık liderliğin banka çalışanlarının örgütsel bağlılıkları üzerinde negatif yönlü anlamlı bir etkisinin olduğu saptanmıştır. Ayrıca karanlık liderliğin banka çalışanlarının duygusal bağlılık ve devam bağlılığı üzerinde de negatif yönlü anlamlı bir etkisi olduğu saptanmıştır. Bunun yanı sıra, karanlık liderliğin banka çalışanlarının normatif bağlılıkları üzerinde pozitif yönlü anlamlı bir etkisi olduğu saptanmıştır. Karanlık liderliğin örgütsel bağlılığa etkisine dair sınırlı sayıda amprik çalışmanın olması nedeniyle, yapılan çalışmanın insan kaynakları yönetimi, örgütsel davranış, yönetim ve organizasyon literatüründeki boşluğa katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Dark leadership is a term to describe the leadership in a context where the leaders' negative personality traits negatively affect the organizational decision-making and the public impression of the organization. The purpose of this study is to examine the impacts of dark leadership on organizational commitment. As opposed to the positive leadership styles' benefits, it is expected to see a negative impact of the negative leadership styles on organizational commitment. In this study, there are 559 employess who work either in a bank branch or a ganeral directorate of banking in Istanbul. To examine the impacts of the dark leadership on the bankers' organizational commitment,“simple linear regression analysis”and“multiple linear regression analysis”are used. Study findings reveal a meaninful negative impact of the dark leadership on the bankers' organizational commitment. Morever, it is found that dark leadership has meaningful negative impacts on the bankers' affective commitment and continuance commitment. Furthermore, findings show a positive impact of the dark leadership on the bankers' normative commitment. There is a limited empirical research related to the impacts of dark leadership on organizational commitment; therefore, this study aims to contribute to the gap in the human resources management, organizational behavior, and management and organizations literature.