Sanatta tedirgin edici imgenin iktidarı
The power of disturbing image in art
- Tez No: 890285
- Danışmanlar: DOÇ. SERAP KARAMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tedirgin edici imge; izleyicide yarattığı korku, kaygı, tiksinti gibi duygularla ilişkili olarak etkili bir imge durumundadır. Normal veya sıradan kabul ettiğimiz durumların içinden sıyrılarak varlığını rahatsız edici bir biçimde gösterir. Kurgu içerisindeki tehdit, korku, tekinsizlik veya dehşet izleyicide heyecan uyandırır. Heyecanı ortaya çıkaran durumlarla bağlantılı olan tedirgin edici imge izleyiciyi hızlı bir şekilde etkisi altına alır. Zihnin tuhaf, normal olmayan, sıra dışı olarak kabul ettiği imgeler kişiye aktif bir görme deneyimi yaşatır. Tedirgin edici imge bu açıdan bakışı kendine çeker ve izleyici üzerinde bir iktidar kurar. Bu tez çalışması kapsamında tedirgin edici imgenin, yarattığı etkiler vasıtasıyla izleyici üzerinde kurduğu iktidar durumuna değinerek bu imgenin sanat açısından anlamını ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu doğrultuda imge - iktidar ilişkisi, yücelik, tekinsizlik ve korku kavramlarına değinilmiş ardından tedirgin edici imgenin etkisini oluşturan unsurlar; korku-dehşet, tiksinti, rüya-uydurma-hayal-gerçeküstü, mit-mitoloji, gerçeğin kendisi-gerçeğin çarpıtılması ve yıkım başlıkları çerçevesinde sanat tarihinden örneklerle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The disturbing image is a potent visual element that evokes emotions such as fear, anxiety, and disgust in the viewer. It emerges from ordinary or normal situations and asserts itself in a way that is unsettling. The threat, fear, eeriness, or horror within a narrative excites the viewer. The disturbing image, linked to these excitement-inducing situations, quickly captivates the viewer. Images that the mind deems strange, abnormal, or extraordinary provide an active visual experience. In this sense, the disturbing image draws the gaze towards itself and establishes a power over the viewer. This thesis aims to reveal the meaning of the disturbing image in art by examining the power it exerts on the viewer through its effects. In this context, the image-power relationship, along with concepts of sublimity, eeriness, and fear, are discussed. Subsequently, the elements that create the impact of the disturbing image-fear-horror, disgust, dream-invention-imagination-surrealism, myth-mythology, reality-distortion of reality, and destruction-are analyzed with examples from art history.