FeTeMM eğitiminin öğrencilerin fen bilimleri dersi başarısı üzerine etkililiği: Bir meta analiz çalışması
The effect of STEM education on students' science success: A meta-analysis study
- Tez No: 666163
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SULTAN TİBET AKYÜREK, DR. FATMA BİLGE EMRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, öğrencilerin fen bilimleri dersinde fen, teknoloji, mühendislik ve matematik (FETEMM) eğitiminin, geleneksel yönteme göre öğrencilerin akademik başarısına etkisini meta analiz yöntemiyle ortaya koymaktır. Araştırma, 2010-2020 yılları arasında FETEMM eğitimlerinin geleneksel yönteme göre öğrencilerin akademik başarısına etkisini inceleyen ve belirlenen kriterlere uygun, ülkemizde yayımlanmış tüm yüksek lisans tezleri, doktora tezleri ve makaleleri içermektedir. Literatür taraması sonucunda meta analize dahil edilebilecek 28 çalışmaya ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda, FETEMM eğitiminin geleneksel yöntemlere göre öğrencilerin akademik başarısı üzerindeki genel etki büyüklüğü değeri 1,010 (%95 güven aralığı) olarak hesaplanmıştır. Bu değer Cohen's ve arkadaşları (2007 akt. Saraç, 2018)'nın sınıflandırmasına göre çok büyük etki düzeyine tekabül etmektedir. Araştırmaya dahil edilen çalışmaların etki büyüklüklerinin; hedef grup, örneklem büyüklüğü, öğrenme alanı ve uygulama süresi moderatörlerine göre nasıl farklılaştığı incelenmiştir. Moderatör analizleri sonucunda, incelenen çalışmaların örneklem büyüklükleri arasında 50 ve üzeri örnekleme sahip olan çalışmaların lehine anlamlı bir farklılaşma tespit edilmiştir. Öğrenme alanlarının etki büyüklükleri arasında ise“Fiziksel Olaylar”öğrenme alanının etki büyüklüğünün lehine olacak şekilde anlamlı farklılaşma tespit edilmiştir. İncelenen çalışmalarda öğrencilerin sınıf düzeyi ve deneysel uygulama sürelerinin etki büyüklükleri açısından dağılımına baktığımızda istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bu çalışma, ülkemizde yapılan fen eğitiminde FETEMM eğitimi uygulamalarının, geleneksel yöntemlere ve mevcut fen bilimleri öğretim programına göre ne kadar etkili olduğunu anlamaya çalışma açısından önemlidir. Ayrıca FETEMM ile ilgili yapılan çalışmaları bütüncül bir bakış açısıyla inceleme açısından alan yazınımıza katkı sunacaktır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to reveal the effect of science, technology, engineering, and mathematics (STEM) education on students' academic achievement compared to the traditional method with the meta-analysis method. The research includes all master theses, doctoral dissertations, and articles published in our country that examine the effect of FETEMM education on the academic achievement of students according to the traditional method between 2010-2020 and comply with the determined criteria. As a result of the literature review, 28 studies were reached that could be included in the meta-analysis. As a result of the research, the overall effect size value of STEM education on the academic achievement of students according to traditional methods was calculated as 1.010 (95% confidence interval). This value corresponds to a very large impact level according to the classification of Cohen's et al. (2007 cited in Saraç, 2018). The effect sizes of the studies included in the study; How it differs according to the target group, sample size, learning area, and implementation time moderators was examined. As a result of the moderator analysis, a significant difference was found among the sample sizes of the studied studies in favor of studies with 50 or more samples. Among the effect sizes of the learning areas, significant differentiation was determined in favor of the effect size of the“Physical Events”learning area. When we look at the distribution of students' grade level and of the studied studies experimental practice time in terms of effect sizes in the studied studies, no statistically significant difference was found. This study is important in terms of trying to understand how effective STEM education practices in science education in our country are compared to traditional methods and the current science curriculum. Also, it will contribute to our literature in terms of analyzing the studies on STEM with a holistic perspective.