Tıp, Diş Hekimliği ve Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinde probiyotiklerin depresyon düzeyi ve gastrointestinal semptom dereceleri ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between probiotics and depression level and gastrointestinal symptom degrees in Faculty of Medicine, Dentistry and Health Sciences students
- Tez No: 882725
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE MÜGE KARAKAYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Mikrobiyoloji, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Microbiology, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Giriş: Gastrointestinal sistem hastalıkları ve depresif bozukluk yaşamın herhangi bir noktasında bireyleri etkileyebilen geniş yaş aralığına sahip, tekrarlayabilen hastalıklardır. Gençlerde okul performansı ve sosyal ilişkiler dahil olmak üzere günlük işlevleri önemli ölçüde bozmaktadır. Bağırsak mikrobiyotası hastalıklara karşı direnç geliştirerek sağlığı doğrudan etkiler. Probiyotikler, iç mikrobiyal dengenin korunmasını destekleyen takviye ürün ve besinlerdir. Sağlık bölümü öğrencilerin, probiyotikler hakkında bilgili olmaları, gelecekte, hastalıkların önlenmesi, tedavisi ve yaşam kalitesinin arttırılması açısından oldukça önemlidir. Amaç: Bu çalışmada İzmir Demokrasi Üniversitesi Tıp, Diş Hekimliği ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğrencilerinde Probiyotiklerin Depresyon Düzeyi ve Gastrointestinal Semptom Dereceleri ile İlişkisinin İncelenmesi amaçlandı. Yöntem: Öğrencilere 2024 Bahar eğitim döneminde, 77 sorudan oluşan çevrim içi anket uygulanmıştır. Veriler, Sosyodemografik, Probiyotik Bilgi, Tutum ve Davranış anketi, Gastrointestinal Semptom Değerlendirme Ölçeği (GSDÖ) ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) kullanılarak toplandı. Bulgular: Araştırmaya 243'ü kadın ve 172'i erkek olmak üzere 415 katılımcı dahil edildi. Katılımcıların %53'ü (224 kişi) 21-23 yaş aralığındaydı. %54'ü (224 kişi) probiyotikler hakkında orta düzeyde bilgiye sahipti. %79,5'i probiyotik tüketmenin sağlığa faydalı olduğunu düşünmekteydi. %53,3'ü probiyotiklere yönelik olumlu tutuma, %51.6'sı probiyotik davranışı açısından olumlu düzeye sahipti. Kadın öğrencilerin tutum (p = 0,001) ve davranış (p=0,033) puan dereceleri daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Introduction: Gastrointestinal system diseases and depressive disorder are recurrent diseases with a wide age range that can affect individuals at any point in life. In young people, it significantly impairs daily functions, including school performance and social relationships. Intestinal microbiota directly affects health by developing resistance to diseases. Probiotics are supplements and nutrients that support the maintenance of internal microbial balance. It is very important for health department students to be knowledgeable about probiotics in terms of preventing and treating diseases and improving the quality of life in the future. Aim: This study aimed to examine the relationship between probiotics and depression levels and gastrointestinal symptoms among students of Izmir Demokrasi University Faculty of Medicine, Dentistry and Health Sciences. Method: An online survey consisting of 77 questions was administered to students in the 2024 Spring academic semester. Data were collected using the Sociodemographic, Probiotic Knowledge, Attitude and Behavior survey, Gastrointestinal Symptom Assessment Scale (GSDS) and Beck Depression Scale (BDS). Results: 415 participants, 243 women and 172 men, were included in the study. 53% of the participants (224 people) were between the ages of 21-23. 54% (224 people) had moderate knowledge about probiotics. 79.5% thought that consuming probiotics was beneficial to health. 53.3% had a positive attitude towards probiotics, and 51.6% had a positive level in terms of probiotic behavior. Female students' attitude (p = 0.001) and behavior (p = 0.033) scores were higher.