Kadın doğum polikliniğine başvuran kadınların HPV ve HPV aşısına yönelik sağlık inançları
Health beliefs about HPV and HPV vaccine of woman who applied to obstetrics outpatient clinic
  1. Tez No: 666210
  2. Yazar: YAĞMUR GÜRDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma kadınların Human Papilloma Virüs (HPV) ve HPV aşısına yönelik sağlık inançlarının belirlenmesi amacıyla gerçekleştirildi. Bu kesitsel araştırma Eylül-Aralık 2019 tarihleri arasında, İstanbul Avrupa Yakasında Özel bir Üniversite Hastanesinin kadın doğum polikliniğinde 300 kadın ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında; sosyodemografik özellikler bilgi formu, HPV Enfeksiyonu Bilgi Skalası, Human Papilloma Virüs Enfeksiyonu ve Aşılamasına İlişkin Sağlık İnanç Modeli Ölçeği kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel yöntemler (ortalama, standart sapma, frekans), Student-t testi, Mann-Whitney U testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testi ve Pearson korelasyon analizi kullanıldı. Çalışmaya katılan kadınların yaş ortalaması 35,16 ± 9,526 olarak bulundu. Kadınların %34,3'ünün 31-40 yaş aralığında, %46'sının lisans mezunu olduğu, %29'unun evli olmadığı ve %31,7'sinin partnerinin/eşinin lisans mezunu olduğu, %69,3'ünün aktif olarak çalıştığı, %50,3'ünün de ekonomik durumunu iyi olarak tanımladığı belirlendi. Çalışmaya dahil edilen kadınların %88,3'ünün daha önce pap-smear testini duyduğu, %75,3'ünün daha önce pap-smear testi yaptırdığı, %33,7'sinin her yıl pap-smear testi yaptırdığı, %72,3'ünün daha önce HPV enfeksiyonunu duyduğu, %69,7'sinin daha önce HPV testi yaptırmadığı, %62'sinin HPV aşısını duyduğu ancak %90,3'ünün HPV aşısı yaptırmadığı belirlendi. Kadınların HPV Enfeksiyonu Bilgi Skalası puan ortalaması 3,73 ± 2,45 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine women's health beliefs about HPV and HPV vaccine. This cross-sectional study was conducted with 300 women between September-December 2019 in the obstetrics outpatient clinic of a Private University Hospital on the European Side of Istanbul. In data collection; Sociodemographic characteristics information form, Human Papillomavirus (HPV) Infection Knowledge Scale, and Health Belief Model for Human Papilloma Virus Infection and It's Vaccination Scale were used. While evaluating the study data, besides descriptive statistical methods (mean, standard deviation, frequency), Student-t test was used for comparing normally distributed variables between two groups in evaluating quantitative data, and Mann-Whitney U test was used for comparisons of variables not showing normal distribution between two groups. One-way analysis of variance (ANOVA) test was used to compare normally distributed data between more than two groups, and Tukey HSD and Bonferonni post hoc tests were used to determine which group caused the difference. The average age of the women participating in the study was found to be 35.16 ± 9.526. When the sociodemographic characteristics of the women were examined, 34.3% were between the ages of 31-40, 46% were undergraduate, 29% were unmarried and 31.7% of them partners' education status were postgraduate, 69.3% 50.3% of them defined their economic situation as good. When the health behaviors of the women included in the study were examined, 88.3% had heard of pap-smear test before, 75.3% had pap-smear test before, 33.7% had pap-smear test every year. It was determined that 72.3% had heard of HPV infection before, but 69.7% had not had HPV test before, 62% had heard of HPV vaccine, but 90.3% had not had HPV vaccine. HPV Infection Knowledge Scale mean score of women was found to be 3.73 ± 2.457.