Bilaminar technique in the treatment of miller I II gingival recession defects using er:yag laser for the root surface biomodification
Er:yag lazer ile kök yüzeyi modifiye edilmiş tekli dişeti çekilmelerinin kuronale konumlandırılan flap ile tedavi etkinliğinin incelenmesi
- Tez No: 666215
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR KURU, DOÇ. DR. HARE GÜRSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Dişeti çekilmelerinin tedavisinde, kök yüzeyi biomodifikasyonu ve smear tabakasının kaldırılması amacıyla Er:YAG lazerlerin kullanımı doku dostu çalışma mekanizması ve güvenli olması nedeniyle tercih edilebilir. Kök yüzeyindeki kolajen fibrillerin açığa çıkması yara iyileşmesi üzerinde olumlu etki yaratabilmektedir. Bu randomize kontrollü klinik çalışmanın amacı bağ dokusu ile kuronale kaydırılan flep operasyonu sırasında kök yüzeyi biomodifikasyonu amacıyla kullanılan Er:YAG lazer ile ultrasonik aletin etkinliğinin klinik parametreler ile değerlendirilmesidir.Tekli Miller I dişeti çekilmesi bulunan 20 hastanın tedavisinde bağ dokusu ile kuronale kaydırılan flap operasyonu operasyonu sırasında kök yüzeyi biyomodifikasyonu amacıyla test grubunda Er:YAG lazer (30Hz, 50Mj), kontrol grubunda ise 2 özel uca sahip ultrasonik alet kullanılmıştır. Plak ve gingival indeksler, cep derinliği, klinik ataşman seviyesi, çekilme derinliği, dişeti kalınlığı, keratinize doku miktarı başlangıç ve operasyon sonrası 6. ayda değerlendirilmiştir.Operasyonlar sonrası 6.
Özet (Çeviri)
In the treatment of the gingival recessions, Er:YAG laser is considered to be used for removing the smear layer and biomodifying the root surface due to its tissue friendly mechanism of action and safety. Exposing the collagen fibers of the root surface, this procedure may lead to enhanced wound healing. The aim of this randomized controlled clinical study was to evaluate the clinical outcomes of coronally advanced flap (CAF) + connective tissue graft (CTG) combined with an Er:YAG laser or an ultrasonic device instrumentation for root surface biomodification.Twenty patients with single Miller I gingival recessions were treated with CAF+ CTG combined with the root surface application of Er:YAG laser (test) (30Hz, 50Mj, under water irrigation) or ultrasonic device (control) with 2 different tips (designed for supragingival scaling and root planing). Plaque and gingival indices, probing depth, clinical attachment level, recession height, gingival thickness and keratinized tissue were evaluated at baseline and 6 months after the surgical procedure, as well as final complete and mean defect coverages.At 6-month follow-up, significant clinical improvements were detected in the evaluated parameters within both treatment groups (p0.05).Within the limits of this study, no significant advantages were obtained for Er:YAG laser over ultrasonic treatment of the root surface in combination with CAF+ CTG. Further long-term studies on larger sample size, accompanied with histological evaluation, are required to provide support and evidence for the clinical and biologic aspects of laser biomodification.