Michelin Rehberi'nin Türkiye gastronomi turizmine olası etkileri
Turkey gastronomic tourism potential effects of the Michelin Guide
  1. Tez No: 666314
  2. Yazar: AHMET UĞUZLUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH ÖZKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Gastronomi turizmi içerisinde lüks tüketim harcamalarının yapıldığı ödüllü restoranlar, tüm dünyada her geçen gün önemini artırmaktadır. Gastro turistler ve gurme turistler, gidecekleri lokasyonlarda-ki ödüllü Michelin yıldızlı restoranlar hakkında, restoran rehberlerinden bilgi alarak, aylar önce-sinden yüksek ücretler ödeyerek, rezervasyon yaptırmaktadırlar. Dünyadaki restoran rehberleri ara-sında en saygın olan Michelin Rehberi'nin, 34 ülkede yıldızlı restoranları olmasına rağmen, Türki-ye'de restoranı bulunmamaktadır. Michelin yıldızlı restoranlar, ülkelerinin gastronomi turizmi ge-lirlerine ve tanıtımlarına önemli katkılar sağlamaktadırlar. Bu çalışmada, Michelin Rehberi'nin Türkiye'de bulunmamasının nedenleri ve gastronomi turizminin ge-lişmesine olası etkilerinin neler olacağı araştırılmıştır. Michelin Rehberi, hizmet kriterleri ve standartları, alan yazında bulunmuştur. Michelin yıldızlı restoranlar ile ilgili üst düzey tecrübeye sahip, 30 gastronomi profesyoneli ile nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler, betimsel analiz yöntemiyle yorumlanmıştır. Türkiye'de tez konusu ile ilgili herhangi bir çalışmanın yapılmadığı tespit edilmiştir. Bu araştırma sonucunda, çalışmanın alan yazın için önemli bir yer tutacağı, değerli katkıları olacağı düşünüle-rek, kamuya, özel sektöre ve yapılacak akademik çalışmalara önerilerde bulunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Michelin Rehberi, Michelin Yıldızlı Restoranlar, Restoran Rehberi, Gastro Turist, Gastronomi Turizmi
Özet (Çeviri)
Award-winning restaurants, where luxury consumption expenditures are made in gastronomy tourism are becoming more and more important all over the world. Gastro tourists and gourmet tourists make reservations about the award-winning Michelin-starred restaurants in their destinations by getting information from restaurant guides and paying high fees months in advance. Michelin Guide most respected among restaurant guide in the world, although there are starred restaurants in 34 countries, there is no restaurant in Turkey. Michelin starred restaurants make significant contributions to the gastronomic tourism revenues and promotions of their countries where they are located in. In this study, the reasons for the absence of the Michelin Guide and What the possible effects of Michelin Guide of the development of gastronomic tourism have been researched in Turkey. Michelin Guide service criterias and standards have been found in the literature. Semi-structered interviews as one of qualitative research method have been conducted with 30 gastronomy professionals with high-level experience in Michelin-starred restaurants. The data obtained from the interviews were interpreted with the descriptive analysis method. In Turkey, it was not found that any work done on the thesis subject. As a result of this research, suggestions were made to the public, private sector and academic studies, considering that the study will have an important place in the literature and will have valuable contributions. KEYWORDS: Michelin Guide, Michelin Starred Restaurants, Restaurant Ranking, Gastro Tourist, Gastronomy Tourism