İlaç firmalarında pazarlama faaliyeti olarak sponsorluk: Ulusal Tıp Kongresi örneği
Sponsorship as a marketing activity in pharma companies: An example from a National Medicine Congress
- Tez No: 666316
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada; ilaç sektöründe gerçekleştirilen kongre faaliyetlerinde sponsorluğun nasıl uygulandığının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Ulusal Tıp Kongresi'ne katılan üç ilaç firmasında görev yapan uzman kişilerden; sponsorluk biriminin yapısal özellikleri, çalışanlarının kişisel bilgileri, departman çalışma şekli, faaliyetlerin uygulanma ve değerlendirme şeklinin nasıl olduğu konusunda görüş almak için yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma durum çalışması olup nitel özellik taşımaktadır. Araştırma sonucunda üç firma da sponsorluk maliyetlerinin düşük olduğuna katılmadığını söylemiş, iki firma sponsorluk faaliyetlerinin sürekli olduğunu savunurken diğeri böyle bir sürekliliğin varlığını kabul etmemiş, sponsorluk faaliyetlerinin yönetim politikalarıyla örtüşmesi duruma iki firma katılmış; iki firma sponsorluk konusunda çalışanlarına eğitim verdiği, faaliyetlerini 20 yıldan fazla yaptığı, üç firma da sponsorluk çalışmalarında rakiplerini takip ettikleri ve dikkat ettikleri konuların“firma-maliyet-organizasyon türü”olduğu, sponsorluk faaliyetine başlamadan önce iyi bir araştırma ve analiz yapma, bütçenin hazırlanması, rakiplerinden farklı kılma ve yaratıcı fikirler oluşturma ve iki firma değerlendirme şeklinin“müşteri anketi”olduğu durumlarına katılmışlardır. İki firma sponsorluk faaliyetlerinin kontrolünün zor olduğunu ve sponsorluk faaliyetinin medyanın ilgisini çekme, sosyal sorumluluğunu yerine getirme durumlarına katılırken diğer firma bunu kabul etmediğini ifade etmiştir. Son olarak; sponsorluk faaliyeti ile firmaların iletişim stratejilerinin birleştirilmesi, desteklenen faaliyette firmanın adının ön plana çıkması, daha geniş kitlelere seslenme imkânı yaratma durumlarına üç firma da katılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to find out how sponsorship activities are done at congresses held in pharmaceutical industry. Structured interview was used to gather the information from experts working at three pharma companies attending National Medicine Congress on structural features of the sponsorship unit, personal information of employees, way of work of the department, way of the application and asssessment of activities. As a result of the research, all three companies stated that their sponsorship costs were not low; while two companies remarks that their sponsorship activities are continuous, the other did not accept the continuity of the sponsorship; two companies accepted that the sponsorship activities coincided with the management policies, that they gave training to their employees on sponsorship, that they have been doing sponsorship activities for 20 years; all three companies stated that they pursued their competitors and pay attention to the“firm-cost organization type”; one firm accepted that it done a good research, analysis before starting the sponsorship activity and preparing the budget while the other firm did not agree. The evaluation type of two of the companies were“customer survey”; two companies agreed that the control of sponsorship activities is difficult and the sponsorship activity is involved in attracting the attention of the media, making difference from its competitors, generating creative ideas, fulfilling its social responsibility but the other company did not accept this. Finally; all three companies regarded that it should combine the communication strategies of companies with sponsorship activity, make the name of the company prominent in the supported activity, and create an opportunity to address wider audiences.