Asiyaloglikoprotein reseptörü hedefli ve doksorubisin yüklü manyetik nanopartiküllerin hazırlanması ve karakterizasyon çalışmaları
Preparation and characterization of asialoglycoprotein receptor targeted and doxorubicin loaded magnetic nanoparticles
- Tez No: 666526
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY ŞANLIER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Hepatosellüler karsinoma, dünya çapında kansere bağlı ölümlerin en yaygın dördüncü nedenidir. Asialoglikoprotein reseptörü (ASGPR) hepatosellüler karsinomada eksprese edilir. ASGPR, serum glikoproteinleri üzerindeki terminal galaktoz ve N-asetilgalaktozamin kalıntılarına bağlanan bir membran glikoprotein reseptörüdür. Karaçam arabinogalaktan galaktoz içeren suda çözünür bir polisakkarittir. Doksorubisin en güçlü ve yaygın olarak kullanılan antikanser ilaçlardan biridir. Bu çalışmada, manyetik özelliğe sahip ve hepatositlerde eksprese edildiği bilinen asiyaloglikoprotein reseptörüne hedefli doksorubisin yüklü manyetik nanopartiküller sentezlenecektir. Manyetik nanopartiküller, demir tuzları kullanılarak birlikte çöktürme yöntemiyle sentezlendi ve yüzeyi arabinogalaktan ile kaplandı. Arabinogalaktan oksidasyonu, arabinogalaktan ile manyetik nanopartikülün konjugasyonu ve ilaç miktarı optimizasyonları yapıldı. Karakterizasyon çalışmaları, SEM, FTIR, VSM, TGA, hidrodinamik boyut ve zeta potansiyel analizi ile gerçekleştirildi. Sentezlenen manyetik nanopartikülün hidrodinamik boyutu 96,91±7,03 nm bulunmuştur. Buna ek olarak, zeta potansiyel değeri -15±3,67 olarak tespit edilmiştir. Ardından, ilaç salım profilleri incelenmiştir. Asidik pH'da doksorubisinin manyetik nanopartiküllerden hızlı salımı gerçekleşirken, fizyolojik pH'da daha yavaş bir salım gerçekleşmiştir. Elde edilen sonuçlardan yola çıkılarak çalışmanın in vitro, in vivo, ve ex vivo çalışmalar için potansiyel olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Hepatocellular carcinoma is the fourth most common cause of cancer-related death worldwide. Asialoglycoprotein receptors (ASGPR) are expressed in hepatocellular carcinoma. ASGPR is a membrane glycoprotein receptor that binds to terminal galactose and N-acetylgalactosamine residues on serum glycoproteins. ASGPRs are a water-soluble polysaccharide of Larch arabinogalactan. Doxorubicin is one of the most powerful and widely used anticancer drugs. In this study, nanoparticles with magnetic properties and selective to the asialoglycoprotein receptor known to be expressed in hepatocytes will be synthesized. Magnetic nanoparticles were synthesized by co-precipitation using iron salts and their surface will be coated with arabinogalactan. Oxidation of arabinogalactan, conjugation of arabinogalactan and magnetic nanoparticle, and drug amount optimizations were performed. Characterization studies were carried out by SEM, FTIR, VSM, TGA, hydrodynamic size and zeta potential analysis. The hydrodynamic dimension of the synthesized magnetic nanoparticle was found to be 96.91 ± 7.03 nm. In addition, the zeta potential value was determined to be -15 ± 3.67. Subsequently, drug release profiles were examined. While doxorubicin was released rapidly from magnetic nanoparticles at acidic pH, a slower release occurred at physiological pH. Based on the results obtained, the study is thought to have potential for in vitro, in vivo and ex vivo studies.