Asiyaloglikoprotein reseptörü hedefli ve doksorubisin yüklü manyetik nanopartiküllerin karaciğer kanserine yönelik in vitro kullanım olanaklarının araştırılması
Investigation of the potential in vitro usage of asialoglycoprotein receptor targeted and doxorubicin loaded magnetic nanoparticles for liver cancer
  1. Tez No: 817966
  2. Yazar: AYÇA EREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY ŞANLIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Hepatoselüler karsinom (HCC), dünya çapında kansere bağlı ölümlerin dördüncü en yaygın nedenidir. Dünya Sağlık Örgütü, 2030 yılında hepatosellüler karsinomadan kaynaklanan ölüm sayısının 1 milyondan fazla olacağını. belirtmiştir. Hepatosit yüzeyinde yüksek miktarda asiaglikoprotein reseptörü (ASPGR) bulunduğu ve bunların hepatoselüler karsinomada yoğun bir şekilde eksprese edildiği bilinmektedir. Bu özellikler ASPGR'yi, hepatositlere ve hepatokarsinoma hücrelerine reseptöre yönelik ilaç iletimi için cazip bir hedef haline getirir. Yaygın olarak kullanılmakta olan tedavi yönlemlerinin yan etkileri ve kısıtlamalarını engellemek amacıyla yeni ilaç taşıma sistemleri geliştirilmektedir. Doxorubisin antrasiklin türevi bir antibiyotik olup geniş bir spektrumda antineoplastik ajan olarak davranmasıyla klinikte yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu çalışmada hepatoselüler karsinoma tedavisinde kullanılmak üzere sentezlenen asiyaglikoprotein reseptörü hedefli doksorubisin yüklü manyetik nanopartiküllerin (DANP) formülasyonunun in vitro sitotoksite ve biyouyumluluk testleri gerçekleştirildi. DANP formülasyonunun HepG2 hücrelerindeki IC50 değeri 15,11 μg/mL olarak hesaplandı Biyouyumluluk testlerinde elde edilen sonuçlara göre sentezlenen formülasyonun biyouyumlu olduğu,hemolitik etki göstermediği görüldü. Sonuç olarak geliştirilen asiyaglikoprotein hedefli doksorubisin yüklü manyetik nanopartikül sisteminin hepatoselüler karsinoma tedavisinde kullanılmak üzere yüksek bir potansiyele sahip olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
epatocellular carcinoma (HCC) is the fourth most common cause of cancer-related death worldwide. The World Health Organization stated that by 2030, the number of deaths from hepatocellular carcinoma would be more than 1 million. It is known that there is a high amount of asiaglycoprotein receptors (ASPGR) on the hepatocyte surface and they are intensely expressed in hepatocellular carcinoma. These properties make ASPGR an attractive target for receptor-directed drug delivery to hepatocarcinoma cells. New drug delivery systems are being developed to prevent the side effects and limitations of commonly used treatment methods. As an antineoplastic agent, doxorubicin is used for the treatment of many cancers.n this study, in vitro cytotoxicity and biocompatibility tests of the formulation of doxorubicin loaded magnetic nanoparticles (DANP) synthesized for use in the treatment of hepatocellular carcinoma were performed. The IC50 value of the DANP formulation in HepG2 cells was calculated as 15.11 μg/mL. According to the results obtained from biocompatibility tests, it was observed that the synthesized formulation was biocompatible and did not show any hemolytic effect. As a result, it is thought that the developed asiaglycoprotein-targeted doxorubicin-loaded magnetic nanoparticle system has a high potential to be used in the treatment of hepatocellular carcinoma.