An examination of elementary and lower secondary level Japanese and Turkish mathematics curricula through quantitative and (co)variational reasoning in terms of the treatment of functional relationships
Fonksiyonel ilişkilerin Japonya ve Türkiye ilköğretim matematik müfredatlarının nicel ve kovaryasyonel muhakeme açısından karşılaştırmalı incelenmesi
  1. Tez No: 666584
  2. Yazar: NURDAN TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEREN KARAGÖZ AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
Bu çalışmada, fonksiyonel ilişkiler Japonya ve Türkiye müfredat materyalleri, yani öğretim programları, öğretmen kılavuzları ve ders kitapları, nicel muhakeme ve kovaryasyonel muhakeme açısından benzerlikler ve farklılıklar ortaya konulacak şekilde incelenmiştir. Fonksiyonel ilişkiler kapsamında doğrusal fonksiyonlar, oran ve orantı konularına bakılmıştır. Analiz yapılırken ders kitaplarının genel yapıları ve müfredat materyallerinde nicel ve kovaryasyonel muhakemeyi destekleyebilecek öğrenme fırsatlarına odaklanılmıştır. Etkinlikler, problem durumları, öğrencilere sorulan sorular ve gösterim biçimlerinin kullanımı potansiyel öğrenme fırsatları olarak incelenmiştir. Bulgular, Japonya ders kitaplarının sınıf düzeyi ne olursa olsun Türkiye ders kitaplarına göre fonksiyonel ilişkileri tanıtmak için daha fazla sayfa ayırdığını göstermiştir. Ayrıca Japonya müfredatının kovaryasyonel muhakeme, oran kavramı ve etkinlik değişkenleri açısından sarmal bir yapıya sahip olduğu bulunmuştur. Özellikle, öğrencilerin nicel muhakemesini desteklemeye net bir şekilde odaklanan Japonya müfredatı, kovaryasyonel muhakemede sürekli kovaryasyon seviyesine kadar kademeli bir yükselişi destekler görünmektedir. Oysa Türkiye müfredatının, öğrencileri kovaryasyonel muhakemenin değerlerin koordinasyonu seviyesine kadar ulaşmasını destekleyebilir nitelikte olduğu bulunmuştur. Dahası, oran ve orantı açısından, Japonya müfredatı öğrencilerin toplamsal stratejilerini desteklemekle başlayıp aşamalı olarak çarpımsal stratejiler sunar; ancak Türkiye müfredatı tüm çarpımsal stratejileri kapsamaz ve oran kavramı açısından sarmal bir yapıya sahip görünmemektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the similarities and differences between Japanese and Turkish curriculum materials, i.e. the course of study, teachers' guides, and textbooks, in terms of quantitative and covariational reasoning depicted in the concepts of functional relationships, i.e. linear functions, proportions, rate, and ratio. The analysis was focused on the overall structures of textbooks and the learning opportunities of functional relationships in regard to quantitative and covariational reasoning in the curriculum materials. The tasks, problem situations, questions asked of students, and the use of representations were examined as potential learning opportunities. The finding showed that Japanese textbooks allocated more pages to introduce functional relationships than Turkish textbooks regardless of grade level. Findings also displayed that Japanese curriculum has a spiral nature in terms of covariational reasoning, ratio conception, and task variables. In particular, it has a clear focus on supporting learners' quantitative reasoning and covariational reasoning which seems to gradually raise up to continuous covariation. Whereas Turkish curriculum seems to support students to reach up to coordination of values level of covariational reasoning. Moreover, in terms of ratio and proportion, the Japanese curriculum starts with supporting students' additive strategies on tasks and gradually introduces multiplicative strategies; whereas Turkish curriculum materials do not cover all multiplicative strategies and do not seem to have spiral nature in terms of ratio conception.