Firma değeri ve piyasa değeri arasındaki ilişki: Temel değerleme yaklaşımlarıyla Borsa İstanbul üzerine bir uygulama
The relationship between firm value and market value: An application on Borsa Istanbul with principal valuation approaches
- Tez No: 666627
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN SARITAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Firma değerleme yöntemleri olan F/K, PD/DD, F/S, F/NA, İNA yöntemlerinin kullanıldığı bu çalışmada, Borsa İstanbul'da işlem gören çimento sektörü firmalarının 2011-2019 yılları arası değerleri tespit edilmiştir. Bu yöntemlerle elde edilen firma değerleri ile piyasa değerleri arasındaki ilişki panel veri analiziyle incelenmiştir. Değerleme tahminlerindeki hata payları da incelenerek piyasa değerine en yakın sonuç veren yöntem/yöntemler ortaya konulmuştur. Analizler sonucunda, F/K, PD/DD, İNA yöntemlerinin firmaların piyasa değerini %1 anlamlılık seviyesinde açıkladığı tespit edilmiştir. Tahminleme hata payı açısından İNA yönteminin %4,02 oranla en düşük hata payına sahip olduğu görülmüştür. F/K %12,38 ve PD/DD %15,96 oranla ikinci ve üçüncü sıraya yerleşmişlerdir. Ayrıca, İNA yöntemine göre hesaplanan firma değerleri ile değerlemede kullanılan firma değişkenleri arasındaki ilişki incelenmiş, değerlemede kullanılan bu değişkenlerin firma değerini %80'in üzerinde bir oranla açıkladığı ve firma değerinin İNA yöntemiyle hesaplanmasında bu değişkenlere güvenilebileceği görülmüştür. Bunun yanında, istatistiksel olarak anlamlılığı tespit edilen büyüme ve AOSM'nin firma değerine etkisinin, bu oranların düşük veya yüksek olduğu firmalara göre değişip değişmediği de incelenmiştir. Buna göre, düşük büyüme ve yüksek AOSM'ye sahip firmaların büyümede meydana gelen değişime, düşük AOSM'ye sahip firmaların ise AOSM'deki değişime karşı hassas olacağı tespit edilmiştir. Modele kaldıraç etkisi dahil edildiğinde ise, bu değişkenlerin firma değerine olan etkisinin farklılaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, firm valuation methods P/E, P/BV, P/S, P/CF, DCF were used, the values of cement sector firms traded in Borsa Istanbul between 2011 and 2019 have been determined. The relationship between firm values obtained by these methods and market values was analyzed by panel data. The prediction error margin in the valuation estimates was also examined, and the method/methods that gave the closest result to the market value were determined. As a result of analysis, P/E, P/BV, DCF methods explained the market value of the firms at 1% significance level. In terms of prediction error margin, DCF method had the lowest error margin with a rate of 4.02%. P/E is second with 12.38%, P/BV is third with 15.96%. In addition, the relationship between firm values calculated with DCF method and firm variables used in valuation was examined, it was seen that variables explained the firm value with a rate above 80% and that these variables can be trusted in calculating the firm value. Besides, it was also investigated whether the effect of statistically significant growth and WACC on the firm value changes according to the firms where these rates are low or high. Accordingly, it has been determined that firms with low growth and high WACC will be sensitive to growth, and firms with low WACC will be sensitive to WACC. When leverage effect included to model, the effect of these variables on the firm value differs.