Rhizopus oryzae mantarı üzerine farmakognozik araştırmalar
Pharmacognostical investigations on rhizopus oryzae fungi
- Tez No: 666668
- Danışmanlar: PROF. DR. BELMA KONUKLUGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Eczacılık ve Farmakoloji, Marine Science, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Denizler ve okyanuslar, yeni terapötik ajanların geliştirilmesi için büyük potansiyele sahip değerli bir kaynağı temsil eden biyolojik olarak aktif sekonder metabolitlere sahip çok çeşitli türleri içerir. Deniz kaynaklı mantarlar, kimyasal yapılarındaki ve biyolojik aktivitelerindeki çeşitliliklerinden dolayı, biyolojik olarak aktif ürünlerin yeni umut verici kaynakları olarak büyük ilgi görmektedir. Bu tezin amacı, deniz süngerinden (Dendrectilla tremitensis) izole edilen Rhizopus oryzae Went & Prins.Geerl. mantarı tarafından üretilen sekonder metabolitlerin araştırılması ve mantar ekstresinin antioksidan, sitotoksik ve antimikrobiyal aktivitelerinin değerlendirilmesidir. Bu deniz mantarı, ekstresinin YPSK-UV analizi ve daha önce bu konuda yapılan bir çalışma olmadığı için seçilmiştir. Silika jel tatbik edilen vakum likit kromatografisinde (VSK) hekzan, etil asetat, dikolorometan ve metanol solvan sistemleri kullanılarak ham ekstreden 13 fraksiyon elde edilmiştir. Seçilen fraksiyonlar sefadeks kolona uygulanmış ve sonrasında İTK analizleriyle alt fraksiyonlara ayrılmıştır. Fraksiyonlardan sekonder metabolitlerin saflaştırılması için yüksek basınçlı sıvı kromatografisinde semipreparatif kolon kullanılmıştır. Sonuç olarak, deniz kaynaklı Rhizopus oryzae mantarından nafto γ-piron, disakkarit, aromatik poliketid türevleri gibi farklı etken madde gruplarına ait 8 maddenin yapısı aydınlatılmıştır. Yaptığımız araştırmalar sonucunda elde ettiğimiz bilgiye göre dört madde ilk kez izole edilen yeni maddelerdir. Yapı tayininde LCMS-TOF ve 1H, 13C ve iki boyutlu NMR teknikleri kullanılmıştır. Mantarın ham ekstresinin antimikrobiyal, antioksidan ve sitotoksik akvitelerine bakılmıştır. Minimum İnhibitör Konsantrasyonu ölçülerek yapılan antimikrobiyal aktivite testleri sonucunda S. aureus'a karşı MIC: 31,25 μg/mL değerinde orta derecede antimikrobiyal aktivite tespit edilmiştir. DPPH, SO, NO, ABTS yöntemleri kullanılarak yapılan antioksidan aktivite tayininde Rhizopus oryzae'nın yapılan dört metoda göre antioksidan aktivite göstermediği bulunmuştur. Rhizopus oryzae'nın MTT yöntemi kullanılarak yapılan sitotoksik aktivite 139 tayininde, HCT -116 kolon kanserine karşı kayda değer (16,7 μg/ml IC50) bir sitotoksik etki gösterdiği tespit edilmiştir. Deniz kaynaklı mantarlardan yeni biyolojik olarak aktif metabolitlerin izolasyonu ve tanımlanması amacıyla, bir deniz süngeri (Dendrectilla tremitensis) örneğinden izole edilen, Rhizopus oryzae mantarında bulunan biyoaktif bileşenleri inceledik. Ham ekstrenin kromatografik yöntemlerle analizi sonucu bu mantardan 8 madde izole edilmiştir. Yapılan analizler sonucu dördünün yeni etken maddeler olduğu doğrulanmıştır. Bunlar 3-metoksi mikofenolik asit 7-O-glukopiranozid metil ester türevi trivial adıyla penicacid H, 3 -metoksi mikofenolik asit-7-O-glukopiranozid türevi trivial adıyla penicacid I, 3-metoksi-mikofenolik asit 7-O glukopiranozid metil ester türevi trivial adıyla penicacid J ve 3-metoksimikofenolik asit 7-O glukopiranozid metil ester türevi trivial adıyla penicacid K'dir. Bu maddeler daha önce herhangi bir kaynaktan izole edilmemiştir. Bu çalışmada sunulan sonuçlara ve literatür kayıtlarına göre, deniz kaynaklı mantarları içeren deniz ortamının mükemmel bir doğal ürün ve ilaç endüstrisinin gelişimi için son derece önemli olan benzersiz biyoaktif metabolitlerin kaynağı olduğu sonucuna varabiliriz.
Özet (Çeviri)
Seas and oceans contain a wide diversity of species with biologically active secondary metabolites that represent a valuable source with great potential for the development of novel therapeutic agents. Marine-derived fungi are of great interest as new promising sources of biologically active products due to their diversity in chemical structures and biological activities. The objective of this thesis was the investigation of the secondary metabolites produced by Rhizopus oryzae Went & Prins.Geerl. isolated from the marine sponge (Dendrectilla tremitensis) and the assessment of antioxidant, cytotoxic and antimicrobial activities of fungi extract. This marine fungi was chosen, based on its HPLC-UV analysis and no previous studies on this subject. The crude extract was subjected to vacuum liquid chromatography (VLC) on silica gel employing a step gradient of n-hexane-EtOAc, dichloromethane and methanole to give13 fractions. Selected fractions was subjected sephadex column chromatography than thin layer chromatography. Semipreparative HPLC was used to purify secondary metabolites. In conclusion, a total of 8 were successfully identified comprising diverse structural groups including naphtho-γ-pyrons, disaccharides and aromatic polyketide derivatives from the sponge-associated fungus Rhizopus oryzae in this study, to the best of our knowledge, four of which were confirmed as new natural products. The structures of the compounds were elucidated by performing mass spectrometry as well as one and two-dimensional nuclear magnetic resonance (NMR) experiments. The fungal extract was examined for antimicrobial, antioxidant, and cytotoxic activities. For antimicrobial activity determination minimum inhibitory concentration was calculated and as a result, it was found that the crude extract has antimicrobial activity against S. aureus with MIC: 31.25 μg/mL value. 141 Antioxidant activity of the crude extract was determined by DPPH, SO, NO, ABTS methods. According to the obtained results, Rhizopus oryzae didn't show any antioxidant activity by all methods. The cytotoxic activity of Rhizopus oryzae extract against HCT -116 colon cancer cells was evaluated by using MTT assay. The results show that crude extract shows significant (16,7 μg/ml IC50) cytotoxic activity. With the goal of isolation and identification of novel biologically active metabolites from marine-derived fungi, we have investigated the bioactive constituents from a spongederived fungal Rhizopus oryzae. Chromatographic separation of the crude extract obtained from this fungal strain, yielded 8 compounds, in this study, to the best of our knowledge, four of which were confirmed as new natural products. These compounds are: 5-methoxy mycophenolic acid-7-O-glucopyranoside that was trivially named as penicacid H, of 5- methoxy mycophenolic acid-7-O-glucopyranoside that was trivially named as penicacid I, 3- methoxy mycophenolic acid derivative-7-O-glucopyranoside methyl ester that was given a trivial name penicacid J,and 3-methoxy mycophenolic acid derivative-7-O-glucopyranoside methyl ester that was given a trivial name penicacid K. According to the results presented in this study and literature backgrounds, we can conclude that the marine environment including marine-derived fungi are an excellent source of natural products and a source of unique bioactive metabolites, which are extremely important for the development of the drug industry