Morbid obez hastalarda obezite cerrahisi öncesi ve sonrası karaciğer fibrozis skorlarının değerlendirilmesi
Evaluation of liver fibrosis scores before and after bariatric surgery in morbidly obese patients
  1. Tez No: 936601
  2. Yazar: ELİF ÖZÇELİK KÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADEM ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Obezitenin non- alkolik yağlı karaciğer hastalığı ile yakından ilişkili olduğu bilinmektedir. Çalışmamızda, morbid obez hastalarda uygulanan bariyatrik cerrahinin, non-invaziv karaciğer fibrozis skorları olan APRI, FIB-4 ve HSI üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi ve obezite cerrahisinin karaciğer yağlanması ve fibrozisi üzerindeki potansiyel iyileştirici etkisi araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma, 1 Ocak 2023 – 1 Haziran 2024 tarihleri arasında S.B.Ü. Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sleeve gastrektomi uygulanan 80 morbid obez hasta üzerinde retrospektif olarak gerçekleştirildi. Çalışmaya dahil edilen tüm hastaların yaş, cinsiyet gibi demografik özellikleri; boy, kilo gibi antropometrik ölçümleri kaydedilmiştir. Hastaların komorbid hastalıkları, operasyon öncesi yapılan hemogram ve biyokimyasal kan testleri sonuçları, batın ultrasonografi raporları hastane bilgi yönetim sistemi üzerinden incelenerek kaydedilmiştir. Bu tetkik sonuçları ile FIB-4, APRİ VE HSİ skorları hesaplanarak kaydedilmiştir. Hastaların cerrahi sonrası 6. ay kontrol vizitinde yapılan tetkikleri ile aynı skorlar hesaplanarak tekrar kaydedilmiştir. Elde edilen veriler ile istatistiksel analizler yapıldı. Bulgular: Çalışmamızda hastaların %87,5'i kadın ve %12,5'i erkekti. Hastaların yaş ortalaması 38,18±9,91 yıldı. Vücut kitle indeksi ortalaması 44,55±4,12 kg/m2 olarak saptandı. Hastaların %57,5'inde komorbid hastalık vardı. Hastaların %78,8'inde ameliyat öncesi çekilen ultrasonografide hepatosteatoz saptandı. Hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 6.
Özet (Çeviri)
Aim: It is well known that obesity is closely associated with non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD). In this study, we aimed to evaluate the effects of bariatric surgery on non-invasive liver fibrosis scores—namely APRI, FIB-4, and HSI—in morbidly obese patients, and to investigate the potential improving effects of obesity surgery on hepatic steatosis and fibrosis. Materials and Methods: This retrospective study included 80 morbidly obese patients who underwent sleeve gastrectomy at S.B.U. Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Training and Research Hospital between January 1, 2023, and June 1, 2024. Demographic data such as age and sex, as well as anthropometric measurements including height and weight, were recorded. Comorbidities, preoperative hemogram and biochemical test results, and abdominal ultrasonography reports were retrieved from the hospital information system. Using these data, FIB-4, APRI, and HSI scores were calculated preoperatively and at the postoperative 6th month. Statistical analyses were then performed on the collected data. Results: Of the patients, 87.5% were female and 12.5% were male, with a mean age of 38.18±9.91 years and a mean BMI of 44.55±4.12 kg/m². Comorbidities were present in 57.5% of patients. Hepatic steatosis was detected in 78.8% of patients on preoperative ultrasound.