The impact of foreign aid, political affiliation, ethnicity and location on welfare inequality in Uganda
Uganda'da dış yardım, siyasi üyelik, etniklik ve konumun refah eşitliğine etkisi
- Tez No: 666801
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞERİFE GENÇ İLERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Dış yardım, gelişmekte olan ülkelerde, özellikle Sahra altı bölgesinde, yoksullukla mücadele edilmesi ve ekonomik kalkınmanın sağlanması için sunulan araçlardandır. Çeşitli kalkınma ve yoksulluğun ortadan kaldırılması projelerine yardım olarak gönderilen milyarlarca dolar düşünüldüğünde, Sahra-altı bölgesi, milyarlarca nüfusun yoksulluk sınırının altında yaşadığı en yoksul bölge için hala iyi bir örnek teşkil etmektedir. Bu çalışma 1999-2016 yılları arasında Uganda'da dış yardım, siyasi bağlantı ve etnik kökenin refah eşitsizliği üzerine etkisini değerlendirmektedir. Refahla ilgili sorulara olumlu yanıt veren Ugandalılar için dış yardımın pozitif refah etkilerinin olduğu saptanmıştır. Görevdeki siyasi parti destekçileri ve iktidardaki etnik grubun üyeleri, meslektaşlarına kıyasla daha iyi bir refah yaşama şansına sahip olduğu görülmektedir. Görevdeki siyasi parti taraftarları için, iyi yaşam koşullarına sahip olma olasılığı muhalefetteki siyasi parti taraftarlarının oranından yüzde 89 daha yüksektir. Ayrıca, iktidardaki etnik grupların seçim bölgelerinde yaşayan iktidarsız etnik grup üyelerinin, diğer seçim bölgelerinde yaşayan iktidar dışı etnik gruplara kıyasla daha iyi refah sonuçlarına sahip olma olasılıkları daha yüksektir. İktidardaki siyasi partinin destekçilerinin, iktidardaki etnik grubun üyelerinin ve iktidardaki etnik grup bölgelerinde yaşayan diğer etnik gruplardan bireylerin, daha iyi refah sonuçları elde ettikleri için dış yardım fonlarına erişim olasılıklarının daha yüksek olduğunu kanıtlayan çok az kanıt vardır.
Özet (Çeviri)
Foreign aid is presented as one of the tools to combat poverty and ushering in economic development in developing countries, particularly in the sub-Saharan region. Given the billions of dollars dispatched in form of aid on various developmental and poverty elimination projects, the sub-Saharan region still portrays a good example of most poverty-stricken regions with billions of its population living under the poverty line. This study assesses the effect of foreign aid, political affiliation and ethnicity on welfare inequality in Uganda between 1999 and 2016. I found that foreign aid positive welfare implications for Ugandans who responded positively to the welfare related questions. The incumbent political party supporters and members of the ruling ethnic group have higher odds of experiencing better welfare compared to their counterparts. For the incumbent political party supporters, the odds of having good living conditions was 89 percent higher than the odds of the opposition political party supporters. Also, members of the non-ruling ethnic group who live in the ruling ethnic groups' constituencies have higher odds of having better welfare outcomes compared the non-ruling ethnic groups living in other constituencies. There is little evidence to prove that supporters of the ruling political party, members of the ruling ethnic group and individuals from other ethnic groups living in the ruling ethnic groups districts have higher odds of accessing foreign aid funds hence they experience better welfare outcomes.