Tüketicilerin ambalajlardaki bilinçaltı mesajları algılama düzeyleri
The perception levels of consumers to subconscious messages
- Tez No: 666817
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Tüketiciler üzerinde yapılan bu araştırmanın amacı tüketicilerin ambalajlarda yer alan bilinçaltı mesajları algılama düzeylerini ortaya koymaktır. Araştırma kapsamında ambalajın satın alma davranışını ve bilinçaltı mesajları algılama düzeylerindeki faktörlere yönelik bir ölçek geliştirilmeye ve ambalajın satın alma kararında bilinçaltı mesajları algılama düzeyleri öğrenilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla araştırma kapsamında çeşitli ambalaj görselleri ele alınmıştır. Araştırma için öncelikli olarak kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. Bu literatürden yararlanılarak geniş ve kapsamlı yapı oluşturulmuştur. Araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın birinci bölümünde ambalaj konusu detaylı bir şekilde incelenmiştir. İkinci bölümünde tüketici davranışları ve satın alma karar süreçlerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümünde bilinçaltı ve algı ile ilgili bilgiler ele alınmıştır. Araştırmanın dördüncü ve son bölümünde ise araştırmanın metodoloji kısmına yer verilmiştir. Araştırmanın uygulama safhasında online yapılan anket tesadüfi örnekleme yöntemi ile 293 kişi tarafından anket yanıtlamıştır. Katılımcılar tarafından yanıtlanan anketler 21.00 SPSS istatistik programı ile analiz edilmiştir. Analizler doğrultusunda sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research on consumers is to reveal the perception levels of the subconscious messages on the packages. In the content of the research, it was tried to develop a scale for the factors on the packaging's purchasing behavior and subconscious messages perception levels and to learn the subliminal messages perception levels in the packaging purchasing decision. For this purpose, various packaging visuals were discussed within the scope of the research. First of all, a comprehensive literature sources were screened primarily related to research. By using this literature broad and comprehensive structure has been created. This study is composed of four chapters. In the first part of the research, the packaging subject has been scrutinised. In the second part, consumer behavior and purchasing decision processes are included. In the third part, information about the subconscious and perception are explained. In the fourth and last part of the research, the methodology part of the research is included. In the application phase of the research, the online survey was answered by 293 people using the random sampling method. The questionnaires answered by the participants were analyzed with the 21.00 SPSS Satistical Analyze program. According to the analysis, conclusion and recommendation are included.