Mobil pazarlamanın tüketici davranışlarına etkisi
The effect of mobile marketing on consumer behavior
  1. Tez No: 666821
  2. Yazar: HÜSEYİN MURAT UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİCRAN ÖZGÜNER KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Teknoloji tabanlı mobil cihazların sadece temel işlevleri olan insanlar arası iletişimi sağlamaya değil, insana özgü birçok istek ve ihtiyacı da karşılaması, bu cihazların günlük insan hayatındaki kullanımını artırmıştır. Bu gelişmeler işletmeler açısından tüketicilerle daha düşük bir maliyetle iletişim kurma, ürün/hizmetlerini tanıtma ve satış yapma fırsatını yaratmıştır. Bu fırsatın değerlendirilebilmesi ise mobil pazarlama uygulamalarına yönelik tüketici tutumlarını etkileyen bileşenlerin işletmeler tarafından doğru tespit edilebilmesine bağlıdır. Bu araştırmanın amacı; mobil pazarlama uygulamalarına yönelik tüketici tutumlarını etkileyen değişkenleri saptayabilmek ve etki büyüklükleri açısından değerlendirildiğinde hangi değişkenlerin tüketici tutumları üzerinde daha güçlü bir açıklama yeteneğine sahip olduğunu ortaya çıkarmaktır. Araştırma evrenini Balıkesir il sınırları içerisinde bulunan Balıkesir Üniversitesi akademik personeli oluşturmaktadır. Araştırma katılımcılarından edinilen ham verilere ilk olarak güvenirlik ve geçerlik analizleri uygulanmış sonrasında ise bu veriler çoklu doğrusal regresyon analizi yardımıyla incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre araştırma modelinin bağımsız değişkenleri olan; bilgilendirme, yenilikçilik, algılanan fayda ve algılanan kişiselleştirme tüketicilerin mobil pazarlama uygulamalarına yönelik tutumlarını olumlu yönde etkilemiş, rahatsızlık verme değişkeni ise tüketici tutumları üzerinde olumsuz anlamda bir etki bırakmıştır.
Özet (Çeviri)
Technology-based mobile devices not only provide basic human communication, but also respond to many human-specific requests and needs. Thus, mobile devices have become an indispensable element of human life and the level of use of these devices has gradually increased. These developments have created the opportunity for businesses to communicate with consumers at a lower cost, to promote their products / services and to make sales. The utilization of this opportunity depends on the correct determination of the components that affect consumer attitudes towards mobile marketing applications by businesses. The purpose of this research; to determine the variables that affect consumer attitudes towards mobile marketing applications and to reveal which variables have a stronger explanation ability on consumer attitudes when evaluated in terms of effect sizes. The research population consists of the academic staff of Balıkesir University which is located in Balıkesir. Reliability and validity analyzes were applied first to the raw data obtained from the research participants, and then these data were analyzed with the help of multiple linear regression analysis. According to the results of the research, which are the independent variables of the research model; Information, innovativeness, perceived usefulness, and perceived personalization positively affected the attitudes of consumers towards mobile marketing applications. The irritation variable had a negative effect on consumer attitudes.