2012-2018 yılları arasında yaşanan uluslararası göçlerin Türkiye'deki suç oranlarına etkisi: Çankırı şehri örneği
Experienced between the years 2012- 2018 international crime rate in Turkey of the impact of migration: The case of Çankırı city
  1. Tez No: 666906
  2. Yazar: TARIK ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Kamu Yönetimi, Geography, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışma 2012-2018 yılları arasında Çankırı Şehrinde yaşanan uluslararası göçlerin suç oranlarına etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda öncelikle konu ile ilgili araştırmalar incelenmiş ve elde edilen bilgiler ışığında çalışmanın teorik kısmı oluşturulmuştur. Çalışma alanına genel bir çerçeveden bakılarak coğrafi konumu beşeri ve fiziki açıdan ele alınmıştır. Araştırılan bölgenin özelliklerine bakılarak dış göç üzerindeki çekiciliği sorgulanmaya çalışılmıştır. Çankırı şehrindeki suç sayıları ve türleri Türk vatandaşları ve yabancı uyruklu vatandaşlar olarak ayrılarak incelenmiştir. Bu ayrımda suç oranlarındaki değişim sorgulanmıştır. Çalışma sonucunda uluslararası göçlerin araştırılan bölgede 2012-2018 yılları arasında suç türlerini çok değiştirmediğini fakat suç oranlarındaki artışın belirlenen yıllarda hızla arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of international migration in Çankırı between 2012-2018 on crime rates. In this context, firstly the researches on the subject were examined and the theoretical part of the study was formed in the light of the obtained information. By looking at the field of study from a general perspective, its geographical location is handled in human and physical terms. The attractiveness of the region on external migration has been tried to be questioned by looking at the characteristics of the region studied. The number and types of crimes in Çankırı city were analyzed by dividing them into Turkish citizens and foreign nationals. In this distinction, the change in crime rates has been questioned. As a result of the study, it was determined that international migrations did not change the types of crime much between 2012-2018 in the region studied, but the increase in crime rates increased rapidly in the specified years.