Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Dergisi'ndeki eğitimin sosyal, tarihi ve felsefî temelleri ile ilgili makalelerinin içerik analizi
Content analysis of articles that related to social, historical and philosophical foundations of education in Ankara University Faculty of Educational Sciences Journal
- Tez No: 666935
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ÇAĞATAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Dergisi içerisinde bulunan eğitimin sosyal, felsefi ve tarihi temelleri ile ilgili makalelerin içerik analizinin yapılmasını içermektedir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden, içerik analizi kullanılmıştır. Analiz yapılırken yazarların ele aldığı konu, kullandığı kavramlar ve problemler ele alınmıştır. Dergide eğitimin sosyal, felsefi ve tarihi temelleri ile ilgili toplamda 115 makale bulunmuştur. Bu makalelerden 82 tanesi eğitimin sosyal temelleri, 25 tanesi eğitimin felsefi temelleri ve 8 tanesi de eğitimin tarihi temelleri ile ilgilidir. Makalelerin tamamı Ankara Üniversitesi dergiler internet veri tabanından elde edilmiştir. İngilizce tercüme makaleler ve Osmanlı Türkçesi'nin Latin harflerine dönüştürüldüğü makaleler, araştırmanın kapsam dışı bırakılmıştır. Araştırma verileri, makalelerin okunması ile elde edilmiştir. Sonuç olarak, yazarlar dönem içerisindeki fikirlerini yansıtmış, oluşturdukları problem ve kullandıkları kavram ile öznel fikirlerinin yansıtması olarak görülmüştür. Makalelerin yazma ve yayınlanma sıklığının 2000'lere gelinince azaldığını görülmüştür. Bunun nedeni, bu alanların YÖK tarafından 1997 yılında seçmeli ders ve lisansüstü programa dâhil edilmesi olarak görülmüştür
Özet (Çeviri)
This study includes content analysis of articles on the social, philosophical and historical foundations of education in the Journal of the Faculty of Educational Sciences of Ankara University. Content analysis from qualitative research methods was used in the study. During the analysis, the topics covered by the authors, the concepts and problems they used were discussed. There are a total of 115 articles on the social, philosophical and historical foundations of education. Of these, 82 of them are related to the social foundations of education, 25 of them are related to the philosophical foundations of education, and 8 of them are related to the historical foundations of education. All articles were obtained from Ankara University journals internet database. Articles translated into English and articles in which Ottoman Turkish was converted into Latin letters were left out of the research. Research data was obtained by reading the articles. As a result, the authors reflected their ideas during the period, the problem they created and the concept they used were seen as reflecting their subjective ideas. The frequency of writing and publishing articles decreased by the 2000s. The reason for this was that these areas were included in the elective course and graduate program by YÖK in.