Ayfer Tunç'un Kapak Kızı Üçlemesinde erkek karakterler
Male characters in Ayfer Tunç's Kapak Kızı Trilogy
- Tez No: 961275
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERVET ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Modern Türk edebiyatında önemli bir yeri bulunan Ayfer Tunç'un roman, hikâye, senaryo ve yaşantı türünde eserleri bulunmaktadır. Yazar, öykü ve yaşantı türündeki eserleriyle ödüller kazanmıştır. Ayfer Tunç, romanlarında bireyin iç dünyasını, ikilemlerini, değer çatışmalarını ve toplumsal değişimleri ele almıştır. Edebiyat dünyasına Saklı (1989) isimli hikâye kitabıyla başlayan yazar, eserlerinde günlük konuşma dilini kullanmış ve kendine özgü bir dil oluşturmuştur. Yazar romanları aracılığıyla erkek karakterlerin gelişimlerini, bireysel iç çatışmalarını ve toplumsal normlarla olan ilişkilerini anlatır. Genellikle erkek karakterlerin merkezde olduğu romanlarında toplumsal dönüşüm ve eleştiriler bu karakterler üzerinden verilmiştir. Eserlerinde erkek karakterler kadınlara göre daha aktif ve sosyal hayatın içinde söz hakkı olan bireylerdir. Kadınlara göre iş hayatının daha çok içinde yer alan erkek karakterler bulundukları dönemden ve yetiştikleri aile yapılarından etkilenmişlerdir. Genel olarak erkek karakterler belli bir eğitim görmüş kişilerdir. Eğitim alan kişilerin yanında eğitim hayatı hakkında bilgi sahibi olmadığımız karakterler de bulunmaktadır. Romanlarında erkek karakterler, olayların başrolü olmaktan çok psikolojik çözülmeleri, toplumsal rolleri ve ahlaki yozlaşmanın sembolik birer temsilcileri olmuşlardır. Yazar romanlarında kendilerine geniş bir yer bulan erkek karakterler üzerinden topluma dair düşüncelerini sunmuştur. Bu nedenle Ayfer Tunç'un Kapak Kızı Üçlemesi'nde erkek karakterler incelenmek istenmiştir. Yapılan bu çalışmayla birlikte, Ayfer Tunç'la ilgili yapılan çalışmalara yenisini ekleyerek literatüre katkıda bulunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ayfer Tunç, a prominent figure in modern Turkish literature, has produced works in various genres including novels, short stories, screenplays and memoirs. She has received awards for her contributions to short story and memoir writing. In her novels, Tunç delves into the individual's inner world, exploring personal dilemmas, value conflicts and societal transformations. Beginning her literary journey with the short story collection 'Saklı', she employs everyday spoken language to craft a distinctive narrative style. Through her novels, Tunç portrays the development of male characters, their internal conflicts and their interactions with societal norms. Often placing male characters at the center, she conveys social transformation and critique through their experiences. In her works, male characters are depicted as more active and influential in social life compared to female characters. These male figures, more engaged in professional life than their female counterparts, are shaped by the era they inhabit and the familial structures in which they were raised. Generally, the male characters in Ayfer Tunç's 'Kapak Kızı' triology are portrayed as individuals with a certain level of education. While some have clearly defined educational backgrounds, others' educational histories remain unspecified. Rather than serving as central protagonists, these male characters symbolize psychological disintegration, societal roles and moral dilemmas. Through them, the author conveys her perspectives on society. This study aims to examine these male characters, thereby contributing to the academic literature on Ayfer Tunç.