İnternetten indirilen dijital eserlerde yayma hakkının tükenmesi ilkesi
The principle of exhaustion of the distribution right in the digital works downloaded from the internet
- Tez No: 666952
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu m. 23/2'de düzenlenen yayma hakkının tükenme ilkesi, eser kopyalarının hak sahibi veya onun rızasıyla mülkiyetin devrini doğuracak bir şekilde ilk defa dolaşıma sokulması ile birlikte hak sahibinin belirli kopyaların yeniden dolaşımına engel olamayacağını öngören bir ilkedir. Bu açıdan tükenme ilkesi hak sahibinin menfaatleri ile genel olarak toplumun özel olarak ise belirli kopyanın maliklerinin menfaatleri arasında denge kurmayı amaçlayan, fikrî mülkiyet korumasının sınırlarından birini oluşturmaktadır. Henüz eserlerin çevrim-içi yayılmasının yaygınlaşmadığı bir dönemde esas olarak fiziksel eserlerin analog devri için öngörülen tükenme ilkesinin, dijital eserlerin internetten indirme şeklinde sunulduğu durumlarda uygulama alanı bulup bulmayacağı ise tartışmalıdır. Gerçekten de fiziksel eserlerin aksine, dijital içerik şeklinde sunulan dijital eserlerin fiziksel bir taşıyıcıya sahip olmaması ve bunların internet aracılığıyla iletimleri geleneksel tükenme ilkesinin dijital eserlere uygulanmasını oldukça güçleştirmektedir. Bu çalışmada, doktrinde yer alan görüşler ve güncel mahkeme kararları ışığında dijital bir tükenme ilkesinin mevcut düzenlemeler çerçevesinde uygulanabilir olup olmadığı sorusunun cevabı aranmaktadır.
Özet (Çeviri)
The principle of exhaustion of the distribution right regulated in the Intellectual and Artistic Works Act No. 5846 Article 25/2 is a principle predicting that the right holder can not prevent the re-circulation of particular copies of a work when copies of the work are put into circulation by the right owner or with his consent for the first time in such a way causing the transfer of ownership. In that regard, the principle of exhaustion constitutes one of the limitations of the intellectual property protection which aims to strike a balance between interests of the right holder and those of the public in general and those of the owners of the particular copy, in particular. It is controversial whether the principle of exhaustion which has been predicted mainly for the analogue transfer of the physical works in the period when the online distribution of works has not prevailed yet will find application in cases where digital works are offered as downloads from the internet. Indeed, unlike physical works, the fact that digital works supplied in the form of digital content do not have a physical carrier and their transmissions through the internet make it very difficult to apply the traditional principle of exhaustion to the digital works. In this study, the answer to the question of whether a digital exhaustion principle is applicable within the frame of the current legislation is discussed in the light of the opinions in the doctrine and current court decisions.