Kurumsal itibar ve algılanan riskin tüketici satın alma davranışına etkisi; elektronik ticaret perakende sektöründe bir uygulama
The effect of corporate reputation and perceived risk on consumer purchasing behavior; an application in electronic trade retail sector
- Tez No: 666964
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMİYE TÜLİN İRGE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Günümüzde elektronik ticaret hızla gelişmekte ve geleneksel ticaretin yerini almaktadır. Bu dönüşüm sürecinde tüketicilerin sergiledikleri davranışlar da farklılaşmaktadır. Kurumsal itibar kurumun diğer kurumlar ya da tüketici üzerinde yarattığı izlenim ve ona verilen değerin bir ifadesidir. Kurumsal itibar, firmalar açısından en önemli varlıklardan biridir. Algılanan risk ise kişi ya da kişilerin satın alımı ile ilgili risklere karşın kişisel görüşlerini belirtmektedir. İnternetin yaygınlaşması ile satın alma davranışları da büyük ölçüde değişerek her an çevrimiçi olabilen tüketiciler ortaya çıkmıştır. Elektronik ticarette firmanın kurumsal itibarı ve tüketicilerin risk algısının tüketici davranışlarını nasıl etkilediği araştırılması gereken konulardan biridir. Bu araştırmanın amacı kurumsal itibar ve algılanan riskin tüketici satın alma davranışına etkisini araştırmaktır. Bu kapsamda elektronik ticaret üzerinden alışveriş yapan kişilere anket çalışması sonucu 426 kullanılabilir anket elde edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre kurumsal itibar ve algılanan riskin artışı tüketici satın alma davranışlarında olumlu yönde etkiye neden olmaktadır. Kurumsal itibar 1 birim arttıkça tüketici satın alma davranışlarında 0.092 artış olmakta, algılanan risk 1 birim arttıkça tüketici satın alma davranışlarında 0.273 birim artış gerçekleşmektedir. Görüleceği üzere tüketici satın alma davranışlarında algılanan risk daha büyük bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
Nowadays electronic commerce is rapidly replacing traditional commerce. In this transformation process, the behaviors of the consumers also differ. Corporate reputation is an expression of the organization's impression on other institutions or consumers and the value it places on it. Corporate reputation is one of the most important assets for companies. Perceived risk refers to the personal opinions of the person or persons against the risks associated with the purchase. With the widespread use of the Internet, their purchasing behavior has changed drastically and consumers who can be online at any time have emerged. In electronic commerce, the corporate reputation of the firm and how risk perception of consumers affect consumer behavior is one of the issues that need to be investigated. The aim of this study is to investigate the impact of corporate reputation and perceived risk on consumer purchasing behavior. In this context, 426 usable questionnaires were obtained as a result of the survey study for people who shop via electronic commerce. As a result of the research, according to coefficient sizes perceived risk is a more influential factor in consumer purchasing behavior than corporate reputation. As corporate reputation increases by 1 unit, consumer purchasing behavior increases by 0.092, as the perceived risk increases by 1 unit, consumer purchasing behavior increases by 0.273 units. As can be seen, perceived risk has a greater effect on consumer purchasing behavior.