Analysis of speaking skill in high school English language curricula and coursebooks in Turkey
Türkiye'de lise ingilizce öğretim programları ve ders kitaplarında konuşma becerisinin analizi
  1. Tez No: 666962
  2. Yazar: MELEK AYDOĞAN KORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI MİRİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de liselerin İngilizce öğretim programlarında ve ders kitaplarında konuşma becerisinin dağılımını Bloom'un yenilenmiş taksonomisine göre incelemektir. Liselerde İngilizce dersi programlarındaki konuşma kazanımları ve lise İngilizce ders kitaplarındaki konuşma etkinlikleri arasındaki ilişki ve farklar, taksonominin bilişsel süreç ve bilgi boyutuna göre belirlenmiştir. Karma araştırma deseniyle oluşturulmuş çalışmada, lise İngilizce dersi programları ve lise İngilizce dersi kitaplarından veri toplamak için doküman analizi yöntemi seçilmiştir. Veriler, içerik analizi yoluyla analiz edilmiş ve taksonomi tablosuna yerleştirilmiştir. Bulgular, sıklık ve yüzdeleriyle tablolarda sunulmuştur. Bulgular, Bloom'un yenilenmiş taksonomisindeki boyutlara göre yorumlanmıştır. Çalışmanın sonucunda, 12. sınıf haricindeki tüm seviyelerde, hem programdaki konuşma becerisiyle ilgili kazanımların hem de ders kitaplarındaki konuşma etkinliklerinin çoğunlukla bilişsel süreç basamağında alt düzey kategorilere göre yerleştirildiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca, taksonominin bilgi boyutuna göre incelendiğinde, kazanım ve etkinliklerin çoğunun kavramsal bilgi kategorisinde olduğu, hiçbir kazanım ve etkinliğin üst bilişsel bilgiyi hedeflemediği görülmüştür. Çalışma, İngiliz dili öğretimi alanında çalışan program planlayıcılara, ders kitabı yazarlarına ve öğretmenlere öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study is to investigate the distribution of the speaking skill in the English language curricula and the coursebooks of high schools in Turkey from the perspective of Bloom's revised taxonomy. The relationship and differences between the speaking outcomes in the high school English language curricula and the speaking activities in the high school English language coursebooks have been determined according to the cognitive process and knowledge dimensions in the taxonomy. Based on a mixed-method research design, document analysis has been chosen to collect data from the high school English language curricula and the coursebooks for the grades between 9th and 12th in Turkey. Data have been analyzed through content analysis and placed into the taxonomy table. Findings have been presented with their frequencies and percentages in tables. The interpretation of the findings has been made relating to the dimensions of Bloom's revised taxonomy. At the end of the study, it has been revealed that both the speaking outcomes in the curricula and the speaking activities in the coursebooks are mostly placed in the lower order categories according to the cognitive process dimension, in all the grades except for the 12th grade. Besides, it has been found that most of the outcomes and activities are based on conceptual knowledge and there are not any outcomes or activities aiming at metacognitive knowledge. The study presents suggestions to the curriculum designers, coursebook writers, and teachers.