The impact of corporate social responsibility on the sustainability performance of travel and leisure companies
Kurumsal sosyal sorumluluğun seyahat ve eğlence firmalarının sürdürülebilirlik performansı üzerine etkisi
  1. Tez No: 911295
  2. Yazar: AMIRA MOHAMOUD DAHIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Turizm, İşletme, Economics, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma kurumsal sosyal sorumluluğun (KSS) seyahat ve eğlence şirketlerinin sürdürülebilirlik performansı üzerindeki etkisini incelemekte, ayrıca KSS girişimlerinin sektördeki sürdürülebilirliğin çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) boyutlarını nasıl etkilediğini ve bu çabaların somut performans iyileştirmelerine dönüşüp dönüşmediğini değerlendirmektedir. 2002-2022 yılları arasında 301 şirketten oluşan bir panel veri seti kullanılarak, veriler Thomson Reuters Worldscope ve ESG veri tabanlarından indirilmiştir. Sabit ve rastgele etkiler modelleri de dahil olmak üzere analitik teknikler, gözlemlenemeyen özelliklerin kontrol edilmesine izin vermiş ve KSS'nin sürdürülebilirlik sonuçları üzerindeki etkilerine ilişkin sağlam tahminler üretmiştir. Sonuçlar, daha yüksek KSS seviyelerinin tüm ÇSY boyutlarında gelişmiş sürdürülebilirlik performansı ile pozitif ilişkili olduğunu ve en güçlü etkilerin çevresel performansta gözlemlendiğini göstermektedir. Zaman serisi analizi, yüksek KSS katılımına sahip şirketlerin, KSS'nin uzun vadeli stratejik bir yatırım olduğu görüşünü destekleyecek şekilde tutarlı performans iyileştirmeleri elde ettiğini ortaya koymaktadır. Çalışma ayrıca, küresel finansal kriz ve COVID-19 salgını gibi ekonomik gerilemeler KSS'nin etkinliğini kısmen zayıflatırken, güçlü KSS taahhütlerine sahip şirketlerin daha fazla dayanıklılık gösterme eğiliminde olduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgular, KSS'nin paydaş beklentilerini karşılayan sürdürülebilir uygulamaları teşvik etmedeki pratik değerini vurgulamakta ve dalgalanmalarda bile firma istikrarına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of corporate social responsibility (CSR) on the sustainability performance of travel and leisure companies, also the study examines how CSR initiatives impact the environmental, social, and governance (ESG) dimensions of sustainability within the sector, and assesses whether these efforts translate into tangible performance improvements. Using a panel dataset of 301 companies spanning 2002 to 2022, data were downloaded from the Thomson Reuters Worldscope and ESG databases. Analytical techniques, including fixed and random effects models, allowed for control of unobserved characteristics and produced robust estimates of the effects of CSR on sustainability outcomes. The results show that higher levels of CSR are positively associated with improved sustainability performance across all ESG dimensions, with the strongest effects observed in environmental performance. Time series analysis reveals that companies with high CSR engagement achieve consistent performance improvements, supporting the view of CSR as a long-term strategic investment. Furthermore, the study found that while economic downturns such as the global financial crisis and the COVID-19 pandemic partially undermine the effectiveness of CSR, companies with strong CSR commitments tend to demonstrate greater resilience. These findings highlight the practical value of CSR in promoting sustainable practices that meet stakeholder expectations and contribute to firm stability, even in volatile economic conditions. For travel and leisure companies, CSR provides a path to improved sustainability performance, stakeholder trust, and competitive advantage. This research provides valuable insights for managers, policymakers, and investors, suggesting that CSR is not just a tool for social responsibility but also a vital component of a sustainable and resilient business strategy in the travel and leisure sector.