The factors affecting the adoption of online banking services by civil servants in Cameroon
Kamerunda sivil hizmetlerle online bankacılık hizmetlerinin kabul edilmesini etken faktörler
- Tez No: 667009
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGİNBAY UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada Kamerun'da çevrimiçi bankacılık hizmetlerinde çalışan memurlar tarafından benimsenmesini etkileyen faktörler incelenmiştir. Bu amaçla istatistiksel analizler kullanıldı. Analizde kullanılan veriler, Kamerun'da çalışan memurlar arasında dağıtılan anket yoluyla elde edildi. Bu ankette kullanılan analizler frekans analizi, tanımlayıcı istatistikler, faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizidir. Bu araştırmanın ikinci bölümünde bankacılık yapısı ve stratejisine çevrimiçi katılım, memur tutumu ve internetin benimsenmesi, organizasyonun itibarı, kalite ve müşteri memnuniyeti gibi farklı kavramlar tartışıldı. Bulgular, farkındalık faktörünün çevrimiçi bankacılık üzerinde olumlu ve anlamlı bir etkiye sahiptir. İnternet bankacılığının anlaşılmasının zor olduğu ve birçok kullanıcı için zaman alıcı olduğu ve internet dolandırıcılığının Kamerun'da internet bankacılığının kullanılmasını engellediği sonucuna varıldı. Ek olarak, bilgilerin internet aracılığıyla yayılması çoğunlukla güvenli ve verimli olmadığı ve internet bankacılığını kullanın yaşlı müşteriler için zor olduğu ve bu nedenle Kamerun'da çoğunlukla çevrimiçi bankacılığa karşı oldukları saptandı.
Özet (Çeviri)
The factors affecting the adoption of online banking services by civil servants in Cameroon was examined in this research. For this research statistical analysis was used. The information for the analysis was obtained from raw data. The raw data were gotten through questionnaire which was distributed mostly among the civil servant in some part of Cameroon. The analyses used in this survey are frequency analysis, factor analysis, correlation analysis and regression analysis. Different concepts were discussed in the section two of this survey ranging from the online involvement with banking structure and strategy, civil servant attitude and internet adoption, reputation of organization, quality and customer satisfaction. The findings revealed that awareness factor a positive and significant effect on online banking. It was concluded that internet banking is difficult to understand and its time consuming among many of the users and internet fraud discourages the use of internet banking in Cameroon. Additionally, the dissemination of information through the internet is not mostly secure and efficient and using internet banking is difficult for the older customers so, they mostly go against online banking in Cameroon.